Eden

recenze

Eden (2015) / ilosek
Eden
Čas. Nepřítel lidstva a cestování v čase ještě větší. Každý si mnohokrát určitě přál, aby se mohl vrátit do minulosti a napravit své chyby, nebo udělat nová rozhodnutí. Naštěstí pro nás, to zatím není možné a doufám, že ani nebude. To však neplatí pro knihy, kde cestování a náprava životních rozhodnutí nedělá nikomu problém a ještě u toho zvládá další věci, které se zdají až nemožné.

Nechtěla jsem být hned na začátek kritická, ale musím to napsat rovnou, abychom se vyhnuly případným stížnostem. Pokud půjde do knihy s tím, že čekáte romantickou slátaninu, která nebude vůbec náročná, tak jste na správné adrese. Pokud ale od knihy čekáte víc, musím vás zklamat.

Eden je romantická young adult, která vzbuzuje dojem čtivé a trochu sci-fi knihy. Bohužel o cestování časem v knize padlo jen pár nepatrných zmínek a nějaké vysvětlení se zde nekoná. Vše se točí kolem milostného trojúhelníku, který vzniká mezi nejlepšími kamarády a novým příchozím.

Rozpory mezi postavami zaplňovaly téměř celou knihu, krom pár chvil akcí. Musím ale uznat, že některé postavy měly své kouzlo, takže se hlavní hrdince není čemu divit, že se chová jako povrchní nána. Eden je v pubertálním věku, což je i můj věk, ale přesto mě celou dobu neskutečně vytáčela. Rayn je typický cizí kluk, kterého všechny holky chtějí a není se čemu divit. Je tajemný, skrývá jistá tajemství a začne se kamarádit s nevýraznou holkou, což svědčí o tom, že není namyšlený.

Další negativum knihy jsou nedokonalosti, nebo spíše nesrovnalosti příběhu. U obdobných knih se nechávám unášet dějem, takže nedávám příliš pozor na detaily, ale ani mě, a to je co říct, neunikly dějové chyby a navíc absurdní situace, zejména na konci. To už jsem obracela oči v sloup.

Abych pořád jen nekritizovala, musím na obhajobu knihy říct, že je neskutečně čtivá. Celých 250 stran jsem měla za den přečtených a to i s nedostatkem času. Autorka umí do děje vtáhnout a píše velmi jednoduše, takže stránky ubíhají téměř sami.

Yoli patří momentálně mezi mé hodně oblíbené nakladatelství a nestalo se, že by se mi od nich nějaká kniha nelíbila. Až teď, což je celkem škoda, ale stále mají další skvělé knihy. Eden je ale neoriginální, absurdní příběh, který se sice dobře čte, ale člověku nedá vůbec nic. Maximálně tak hodinku čtení o poblázněných a žárlivých postavách, ale do života si z toho nic důležitého neodnesete.

Komentáře (0)

kniha Eden recenze