Dvůr trnů a růží: Když lidem vládnou víly

recenze

Dvůr trnů a růží (2016) 4 z 5 / JitulHa
Dvůr trnů a růží

Kniha je variací na klasický příběh Krásky a zvířete, ale nenechte se zmást, protože autorka zde využila pouze základní motivy tohoto příběhu, s pomocí nichž pak vytvořila svůj vlastní fantastický svět.
Svět, který zahrnula barvami, skrytými tajemstvími a mnoha podivnými tvory. Samozřejmě nezapomněla ani na trochu té romantiky, napětí nebo nebezpečí, které obestírá celou zemi, kde se děj odehrává. Dostáváme se do společenství rozděleného na dvě části, zatímco jižní území patří lidem, ta severní jsou obývána potomky víl. Nebylo tomu vždy tak, před dávnými časy si totiž vznešené víly, které měly moc nejen nad přírodou, ale i nad lidmi, chtěly podrobit všechny a všechno, což zapříčinilo krutou válku. Ta vedla k rozdělení obou rodů, stejně jako k nesnášenlivosti obyčejných lidí vůči vílám.
Mezi takové patří i hlavní hrdinka Feyre. Dívka, žijící spolu se svou rodinou v nuzných podmínkách. Její jedinou nadějí na přežití je proto lovení divokých zvířat, jenže právě to se jí stane osudným. Svým šípem jednoho dne zastřelí vlka, který jak se později dozví, nebyl ledajakým vlkem, ale vznešenou vílí bytostí, skrytou ve vlčí podobě. Za tento svůj čin se musí dívka zodpovídat před nelítostným netvorem, nepochybně dalším z rodu víl, který si žádá její život, nebo svobodu, výměnou za to, co provedla. Feyre zvolí druhou možnost a odchází tedy se zvířetem na území víl, je přesvědčená, že ji zde čeká jenom bolest a utrpení. Proti své vůli zde však nachází porozumění, lásku a také zjišťuje, že bude muset čelit věcem mnohem nebezpečnějším, než jsou ostré šípy a divoká zvěř.
Právě prostředí kolem víl je tím, co dělá tuto knihu tak vzrušující. Zde příběh získává ten správný náboj a spád, který možná na prvních stránkách není tolik výrazný. Je zajímavé, jak autorka dokázala vytvořit různé tvory, pojmenovat je a přiřadit jim vlastnosti, naprosto odlišné od těch, na které jsme běžně v knihách zvyklí. Určitě k tomu dopomohl také její vypravěčský talent, krásně nás svým stylem psaní zavádí do jednotlivých dvorů, seznamuje s postavami a zákonitostmi týkajícími se jejich světa, přitom však nechává prostor čtenářově fantazii. Příběhu prospívá i to, že autorka v průběhu děje připravila pořádné zvraty, kdy zjišťujeme, že všechno, co se zdálo být ze začátku jasné, je ve skutečnosti docela jinak.
Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlou sérii, Sarah J. Maas zatím ze svého tajuplného světa odhalila jen nepatrnou část, a nám nezbývá než se těšit, kam nás kroky hlavní hrdinky zavedou příště.