Dvojí život

recenze

Dvojí život (2016) / evasamankova
Dvojí život
Přátelství. Být přítelem v časech dobrých je snadné. Naopak časy zlé ono neviditelné pouto pokaždé prověří tvrdou zkouškou … Jak se může změnit životní přátelství ve světle nových, dlouho úzkostlivě tajených faktů?

Tara, Emerson, Noelle. Tři ženy, tři kamarádky. Přátelí se dlouhá léta, vždy si byly vzájemně oporou, vrbou i majákem ve tmě… Když Noelle spáchá sebevraždu, je to pro Taru a Emerson těžká rána. Obě mají plnou hlavu otázek. Proč se to stalo? Mohly tomu zabránit? Co důležitého přehlédly?

A tak se snaží na své otázky nalézt odpovědi. Jak se ale záhy ukazuje, ani jedna z nich není připravena na to, co objeví. Postupně totiž zjišťují o své kamarádce fakta, o nichž neměly ani náznakem tušení. Je tu v Noelliných věcech jeden nedopsaný záhadný dopis adresovaný jisté Anně; je tu zjištění, že ač jejich přítelkyně, povoláním porodní asistentka, byla bezdětná, několikrát během života porodila… A každý další otočený kamínek přináší nové překvapení…

Drahá Anno,
přečetla jsem si o Vás článek v novinách a pochopila jsem, že Vám musím napsat. To, co Vám chci povědět, se těžko píše, ale vím, že pro Vás to bude ještě mnohem těžší. Tolik se omlouvám…


Tato zápletka patří knize Dvojí život, jejíž autorkou je oblíbená americká spisovatelka Diane Chamberlainová. Příběh je vyprávěn střídavě prostřednictvím všech tří ženských postav (a později se přidávají další dvě). Pohledy Tary a Emerson jsou v ději odrazem současnosti, kapitoly Noelle pak míří do minulosti a krůček po krůčku odpovídají čtenáři na otázky. Mozaika je skládána z více stran, ale bezchybně do sebe jednotlivé dílky zapadají.

Ačkoli samo téma románu i mnoho jeho aspektů je velmi smutných, autorčino podání dělá z knihy výborný čtenářský zážitek. Diane Chamberlainové se bez problému daří nesklouznout do laciných klišé, sladkobolných řečí a vyústění. Jako příjemná vypravěčka, z níž dýchá vřelost a velká jemnost, chytne čtenáře už první stránkou, a nepustí ho dřív, než dojde k závěrečné větě poslední kapitoly. Mezitím průběžně autorka dávkuje malá i větší odhalení, míchá kartami, čtenáře napíná, překvapuje, dojímá i něžně hladí na duši. Největší a nejpodstatnější podíl příběhu patří mezilidským vztahům a tomu, co znamená přátelství.

Dvojí život je výborný a velice čtivý román o ženské síle, osobních tajemstvích, zradě, dobrých úmyslech a mateřské lásce, na jejíž sílu je mnohdy krátká i DNA… Vřele doporučuji.

Komentáře (0)

kniha Dvojí život recenze