Dvanáctiletý padouch

recenze

Artemis Fowl (2002) / Kikina182
Dvanáctiletý padouch
Artemis Fowl je dvanáctiletý kluk, ale zároveň je to také geniální padouch. Jeho otec zmizel, kvůli čemuž jeho matka není sama sebou a jejich rodinné jmění značně snížilo. Má ale geniální plán, jak bohatství své rodiny obnovit.

Každý zná legendy o skřítcích, leprikonech a hrncích zlata na konci duhy. Ale Artemis ví, že doopravdy existují. Teď už jen potřebuje přijít na to, jak je vylákat a přesvědčit, aby mu vydali své bohatství.

Stejně jako většina příběhů určených mladším čtenářům je i tento napsaný v er-formě. Velkou část v knize zabírá příběh, který se odehrává kolem hlavních hrdinů, ale ke slovu se dostanou i některé vedlejší postavy. Autor tak dává možnost vyniknout i jiným linkám příběhu, než těm hlavním.

Kniha je docela čtivá, ale některé delší popisy v kombinaci právě s er-formou způsobily, že jsem se trochu nudila. Stalo se to však jen u několika částí a to především hned na začátku. Po té už se autor věnoval spíše aktuálnímu dění, takže popisy byly kratší a přibyly dialogy. Pak už se kniha četla skoro sama.

V dnešní době se knihy jen hemží nadpřirozenými bytostmi, ale málokterý příběh využívá prvky z irské mytologie a padoucha, který ještě ani nevychodil základní školu. Už tento námět je velmi originální a moc se mi i líbí propojení magie a techniky, které kniha nabízí. Artemis Fowl sice není jediná kniha, ve které se toto spojení objevuje, ale je jednou z mála.

Kromě nápadu se mi líbí i propracování celého příběhu. Autor všechno skvěle promyslel a popsal. Jediné, co mi v příběhu chybělo, byly trochu výraznější prvky irské mytologie. Eoin Colfer se jí sice nedrží v tradičním slova smyslu, ale nějaké společné prvky mezi jeho mytickými bytostmi a těmi prapůvodními přeci jen jsou. Jelikož je to opravdu velká součást příběhu, tak bych tam nějaký ten mytický základ uvítala. Kniha by pak byla ještě zajímavější.

S postavami si autor pohrál docela dobře. Vymyslel zajímavé bytosti a skvěle vystihl, čím se odlišují od ostatních. Dobře popsal i veškeré lidské postavy. Ale i když jsem neměla problém postavy od sebe odlišit a udělat si přehled o jejich základních povahových rysech, chyběla mi u nich hloubka. Autor je popsal jen povrchově, pro účel tohoto příběhu. Málokdy odhalil něco z jejich minulosti nebo se věnoval vlastnostem skrytým pod povrchem.

Moc jsem netušila, co od příběhu čekat, ale příjemně mě překvapil. Jedná se o ten typ knihy, která je prioritně určena dětem, ale rozhodně zaujme i mnoho dospělých. I když mě lehce zklamalo, že autor některé věci nerozvedl a některé části knihy byly usínací, tak se mi kniha moc líbila. Ale vzhledem k tomu, že je to teprve začátek, věřím, že v dalších dílech se rozvine děj a postavy i z jiných stránek.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Albatrosmedia - Albatros.

kniha Artemis Fowl recenze