Dvanáctiletá hackerka v hlubinách internetu

recenze

Míša v síti (2013) 3 z 5 / Babouš
Míša v síti

Když jsem byl ještě mladý čtenář, ze všeho nejraději jsem četl Mikulášovy patálie, Boříkovy lapálie a další knížky pro mládež. Od té doby jsem už trochu pokročil, a tak mě překvapilo, že literatura pro mládež pořád ještě existuje. A že se pořád ještě čte.

Knihu Míša v síti jsem si vypůjčil od své sestřenice, která ji akorát dočetla. A protože jsem zrovna neměl co číst, přivítal jsem příležitost vrátit se do těžkých časů dospívání (ne, nechtěl bych se do nich vrátit, jsem spokojený teď a tady) alespoň na stránkách knihy.

Je to kniha pro mladé čtenáře, nejspíš žáky základních škol (proto taky hodnotím méně než bych nejspíš hodnotil, kdyby mi bylo o pár let míň). Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá Míša Marešová, která se od svých vrstevníků liší. Vytváří vlastní webové stránky, experimentuje s hackováním a na sociálních sítích tráví pomalu víc času než ve skutečném světě. Právě proto si je na rozdíl od svých přátel dobře vědoma rizik, která mladým lidem na internetu hrozí.

Když se usadily u Míšina počítače, Bára otevřela svůj facebook a klikla na Kristiánův profil. Začaly si prohlížet jeho fotky a Bára nadšeně vykládala dál. „Představ si, máme úplně stejné zájmy. Taky rád maluje a modeluje. A taky se mu líbí Lady Gaga, připadá mu bezvadně ujetá…“
„Až se tomu nedá věřit,“ podotkla Míša.
Kamarádka nakrčila nos a sekla: „Závidíš?“
„Ale ne,“ chlácholila ji Míša. Nechtěla se pohádat. „Já jen, že to zní až moc jako pohádka,“ usmála se.

Míša se během školního roku setkává s kyberšikanou, zabrání svému virtuálnímu kamarádovi ve spáchání sebevraždy a ochrání kamarádku před pedofilem. Do toho všeho řeší problémy „skutečného“ světa: její věčně zaneprázdněný táta si nachází přítelkyni, která je shodou okolností Míšinou učitelkou, a dvanáctiletá hackerka se seznamuje s novou spolužačkou Bárou.

V několika místech je zápletka téměř absurdní, ale i to k literatuře pro mládež patří. Koneckonců, jde o jakýsi předěl mezi dětskými pohádkami a beletrií pro dospělé. Vzpomeňte si na Kopyta a Mňouka a jejich sci-fi vynálezy a fantaskní dobrodružství.

Veronika Matysová dětské duši rozumí a kniha je psána tak čtivě, že se ani zhýčkaní odchovanci facebooku a klipů z YouTube nestihnou nudit. Navíc obsahuje nenápadně skryté ponaučení o základech bezpečnosti na internetu.

Pokud máte dítě na základní škole a nevíte, co mu dát pod stromeček, Míša v síti to jistí. Uděláte radost dětem a získáte hřejivý pocit, že pro něj děláte i něco správného.