Dva kluci a jedna dívka: jak to asi dopadne?

recenze

Dlouhé stíny (2013) 4 z 5 / Babouš
Dlouhé stíny

Čeští čtenáři už se s Leilou Meachamovou a jejím stylem seznámili v knize Poselství růží, jež mapuje osudy několika generací na bavlníkové plantáži na americkém Jihu. V knize Dlouhé stíny se autorka opět vrací do minulosti, ale ne tak vzdálené. Odehrává se v 80. letech 20. století na malém texaském městečku.

Nejoblíbenějšími chlapci tamější střední školy jsou John a Trey, vynikající fotbalisté a dobří přátelé, které spojuje osud sirotků. Pak se ale do města přistěhuje ke své babičce Cathy, jejíž rodiče nedávno zemřeli. John a Trey si dívku vezmou pod ochranná křídla, ale s tím jak dospívají, se vztahy mezi nimi začnou z obyčejného přátelství měnit v něco jiného.

„Dva kluci a hezká holka. Z takový rovnice ještě nikdy nevzešlo nic dobrýho," poznamená jeden z obyvatel městečka. Trojice mládežníků si z jeho slov nic nedělá, ale když Trey o pár let později začne s Cathy chodit, John si na ně vzpomene...

Dlouhé stíny je příběh o milostném trojúhelníku, v němž roli hrají prostředí konzervativního maloměsta, kde se všechno rozkřikne cobydup, i úžasně propracované charaktery postav. Nejlepší ale na knize je, že čtenář celou dobu neví, jak to celé vlastně dopadne, neboť oba chlapci - John i Trey - mají u Cathy přibližně stejnou šanci a oba jsou velice sympatičtí. Tak koho si dívka asi vybere?

Zajímavé je, že ačkoliv se příběh odehrává v 80. letech, mohl by se klidně odehrávat o třicet let dřív nebo později. Meachamová napsala vskutku nadčasovou knihu.

Občas bych jenom vytkl přílišnou rozvláčnost a zaměření na neustále se měnící pocity a emoce, ale upozorňuju, že to je asi tím, že tenhle druh romantické literatury obvykle nečtu. Dlouhé stíny jsem si od mámy půjčil jenom proto, že už jsem skutečně nevěděl, co číst.

Takže si to shrňme: Dlouhé stíny jsou hodně romantické (pro někoho na škodu, pro někoho je to plus), napětí mezi postavami je ale výborně popsáno, stejně jako jsou dobře vykresleny i postavy samotné. Z mého hlediska bylo nejzajímavější sledovat vztah mezi Johnem a Treyem, jakožto mezi celoživotními přáteli, mezi které vstoupí krásná dívka.