Duchovní kniha, která vydá za stohy jiných

recenze

Musela jsem zemřít (2013) 4 z 5 / Babouš
Musela jsem zemřít

Musím přiznat, že po knize Musela jsem zemřít jsem sáhl, aniž bych si přečetl, o čem je. Podle názvu a jména autorky jsem soudil, že půjde o zajímavou severskou detektivku. V tomto ohledu kniha nesplnila mé očekávání, ale rozšířila mi obzory jinak.

Autorka (která je Indka, mimochodem, takže žádná seveřanka) hned na začátku shrnuje svůj neuvěřitelný příběh: jak žila poměrně obyčejný život, onemocněla rakovinou a po setkání se smrtí se postupně začala uzdravovat.

Díky svému jedinečnému zážitku získala úplně nový náhled na život (i na smrt) a rozhodla se o něj podělit.

Pokud máte rádi tento druch duchovní literatury, knihu Anity Moorjoni si nenechte ujít! Ve své myšlence a podání totiž vydá za stoh jiných.

Ve stručnosti: autorka nepropaguje žádné náboženství, nevnucuje žádnou „zaručenou cestu“. Nabádá jen, abychom se přestali tolik strachovat a začali si život naplno užívat. Máme se mít rádi a nebát se smrti.

Myslím, že je úžasné, že se někdo, kdo si prošel tak pohnutým osudem, nestaví do role spasitele a nabízí jen své skromné (a rozumné) rady.

Kniha je navíc napsaná čtivě: autorka popisuje své vyrůstání v Hongkongu, kde dochází k zajímavém mixu západní i východní kultury, využívá přímou řeč, reakce svých rodinných příslušníků a popisuje i svůj příběh o tom, jak došlo k vydání knihy.

Rozhodně si ji přečtěte. Když zaujala i mne – věčného skeptika – lidi s duchovním cítěním jistě zasáhne mnohem víc.