Duchové v opuštěných zahradách

recenze

Malá ručka (2012) / knižní moora
Malá ručka

Po náročném pracovním týdnu jsem se opravdu těšila na víkend, až si zalezu s knihou pod deku a budu relaxovat, takže jsem se začala poohlížet po nějaké útlé oddechovce. Narazila jsem na Malou ručku náhodou. Většinou si neznámou knihu vybírám podle názvu a obálky, takže je mi záhadou, jak to, že něco s tak nepovedenou obálkou a ne úplně atraktivním názvem mě zaujalo.

Autorkou je Susan Hill, která je známá hlavně díky knižní předloze filmu Žena v černém s Danielem Radcliffem v hlavní roli. Malá ručka svým námětem nepřekvapí, typická duchařina spojená s opuštěným starým sídlem, respektive jeho zahradou.

Hlavním hrdinou a vypravěčem je Adam Snow, se kterým se hned v počátku ztratíme. Adam na cestě a vy v ději. Upřímně jsem si prvních pár stran nebyla jistá, jestli má cenu vůbec pokračovat. Pravda, během čtení jsem vařila, ale i tak netuším, jak se Adam vlastně na cestu k domu dostal a proč. Naštěstí to není tak podstatné. Hlavní je, že ducha nám autorka servíruje rovnou ze startu bez zbytečných průtahů, a tím je čtenářova pozornost zajištěna. Společně s Adamem navštívíme více míst, nejen starý dům a zpustlou zahradu, ale třeba i starý klášter ve francouzských horách. Spojovací linkou všech míst jsou jezírka a dětská ručička v té Adamově, která se ho snaží zavést tam, kam Adam rozhodně jít nechce.

Příběh velmi příjemně graduje a nabízí pár momentů, při kterých vás lehce pošimrá na zátylku. Zápletka není ani vyloženě předvídatelná, ale ani nikterak překvapující. Bylo by fajn, kdyby příběh dostal více pozornosti a prostoru, dal se velice solidně rozpracovat do mrazivého románu. Je těžké vměstnat na sto stran duchy, atmosféru opuštěné vily a zahrady, vykreslit postavy, zastavit se ve Francii a udělat tohle všechno-a ještě více-pořádně.

Jazyková korektnost textu je přiměřená, pár překlepů a chyb se najde, ale ne v takové míře, aby rušily. V porovnání například s Miniaturistou nebo Němci, vlastně vůbec o nic nejde. Katastrofální je obálka. Grafické řešení, fonty, barvy, rozvržení a texty navíc. To, že „staré domy mívají prazvláštní – a nebezpečné obyvatele…“ je možná super hláška pro jinou knihu, ale k této se vůbec nehodí. O pomlčce radši ani nemluvě.

Malá ručka je skvělá knížka, pokud máte chvilku času a hledáte něco nenáročného. V rámci této kategorie je ale jedinečným kouskem a nebudete litovat jediné minuty, kterou věnujete čtení.