Duch minulosti se vznáší nad sídlem Riverton

recenze

Dům u jezera (2009) 5 z 5 / hledaseniki
Dům u jezera

Příběh vypráví Grace, která je dnes starší dámou a cítí, že už jí mnoho času na světe nezbývá, kterou kontaktuje filmová producentka, která natáčí film o jedné zámožné rodině, která žila v sídle Riverton, kde Grace jako čtrnáctiletá začala pracovat jako služka a tím přivolá ducha minulosti. Grace tak vypráví příběh sourozenců, kteří tam žili a samozřejmě vzpomíná na své první zamilování a na to, jak se na jedné výroční slavnosti v Rivertonu zabil básník, který patřil do života obou sester a jaké následky měla jeho smrt na Riverton a jeho obyvatele.

Kate Morton je úžasná, v jejích příbězích se snoubí minulost s přítomností a všechno to působí velmi přirozeně a tak nemáte nejmenší pochybnosti, že něco takového by se skutečně stát mohlo. Morton ráda do svých knih přidává tajemství, které je protkáno celým příběhem a čtenář dychtí po jeho odhalení, není to tak, že by Vám to bylo jedno. Její postavy jsou jako živé bytosti, dokáže jim vnuknout život zcela lehce a v příběhu netlačí na pilu a všechno plynu určitou rychlostí, která je zcela vyhovující. Dům u jezera je nesmírně čtivá kniha, , jakmile si do ní totiž ponoříte, máte to nutkání jí přečíst i kdyby to bylo na jeden zátah a přesně tohle kouzlo měla i kniha Tajemství letního odpoledne a věřím, že to kouzlo si Kate Morton stále udržuje ať to dělá jak chce.
Začátek byl trošku chaotický, příliš mnoho jmen na jeden dům a chvilku mi trvalo, než jsem se pořádně zorientovala, která postava je která, obzvláště to platilo pro služebnictvo v domě. Při čtení se mi vybavil televizní seriál Panství Downton, ono je to totiž zasazené i do té doby a seriál zbožňuji a tak jsem si k příběhu našla cestu raz dva. Asi nejzajímavější postavou příběhu je Hannah i když z počátku jsem s ní měla problém a měla jsem spíš raději její sestru, poté se vše obrátilo.
Líbilo se mi, že se čtenář měl možnost setkat jak s mladičkou Grace, tak i s její starší verzí, kdy všechno vyprávěla a nahrávala pro svého vnuka, který pro ní mnoho znamenal.

Příběh, který v sobě ukrývá mnoho věcí, ať už historii, vztahy v rodinách a tajemství, která rodinu obklopují, některá jsou temnější než jiná. Příběh na pozadí války a poválečných let byl vykreslen obdivuhodně a všechno, to co bylo v příběhu vyřčeno mělo své místo, i když si to zpočátku čtenář neuvědomil, posléze je mu to jasné.

Kate Morton je nadanou spisovatelkou, na její prvotinu jsem byla velmi zvědavá a musím říct, že jsem rozhodně nebyla zklamaná. Už po první knize jsem si na Kate Morton posvítila a už teď je mi jasné, že v mé knihovně nesmí chybět ani její dvě další knihy, které napsala.