Druhá polovina života

recenze

Druhá polovina života (2015) / RenataP
Druhá polovina života
Máte chuť na čtení, které je tak trochu magické? Na každého totiž bude tento přechod osmi branami lidské moudrosti působit jinak. Podle toho, jaké zkušenosti už máme za sebou. Nutně bych netvrdila, že to je pouze pro druhou polovinu života. I když pokud ještě máte ambice k tomu mít úspěch, dravě se drát dopředu a být slavní, tak po této knize ještě nesahejte. Máte-li ale nutkavé pocity, že jste na světě už zažili, co jste potřebovali a to ostatní nějak nejde na svět, jste zklamaní svým životem nebo stojíte na místě, pak je to ta pravá kniha.

Ona je trochu jako poslední soud

Nelze se ubránit pocitu, že při čtení budete zažívat pocit, jako byste procházeli posledním soudem. Vše náhle bude jasné, vše si zapadne na své místo. Puzzle vašeho života se poskládá a budete smířeni sami se sebou. Při metaforickém vyprávění vyplavou na povrch vaše vlastní témata a jejich vyřešenost, či naopak nedokončenost. Depresivní? Svým způsobem ano, ale také je to kniha velmi naplňující a určitě bych ji neviděla jako něco nutného pouze pro starší generaci. Je to o pokoře život, o pravé lásce a moudrosti, která k člověku má přicházet v průběhu života.

Od dospívání po stáří.

Pohladí na duši, zavede do hlubin

Navíc je to všechno popsáno takovým velmi hladivým jazykem, čas od času jsem měla pocit, že jsem se z „příručky“ přehoupla do beletrie, což opět příjemně odlehčilo celé to vážné téma a kupodivu, právě v těchto chvílích jsem sestupovala do těch duchovních i duševních hlubin a bylo to… nepopsatelné. Moc hezky zpracované netradiční téma, jehož podstatou je vypořádání se s hněvem, skrytou frustrací, s porovnáním si svých vztahů a postupné nalezení smyslu života. Jeho dokončení a čerpání z té studnice lidské moudrosti.

„V mnoha tradičních společnostech a domorodých kulturách najdeme „horní svět“, místo, odkud člověk získává vedení, požehnání a extatické zkušenosti, a „spodní svět“, místo, kam se člověk uchyluje, pokud potřebuje najít svou ztracenou duši a vrátit ji zpět do středního, tj. tohoto světa. Proces klesání a stoupání je univerzální lidskou zkušeností, při níž zcela odhalujeme nebe i peklo naší přirozenosti. V pozdějších letech je třeba jak nebe, tak peklo v sobě integrovat, abychom mohli dál rozvíjet svůj charakter a podpořit duchovní zralost.

Každá z osmi bran nás vyzývá k tomu, abychom čelili jak svým slabostem, tak svým silným stránkám. Při procházení jednotlivými branami budeme chvílemi klesat a nořit se do svých nižších světů, abychom se kontrontovali se svým neautentickým já, nevyřešenými pocity a připoutanostmi. Každý sestup nás připravuje na vzestup, velkolepé stoupání, které nás zas o něco víc propojí s podstatou našeho bytí.“

Víte třeba, že svou moudrost najdete v břiše? Tam ji cítíme. Tam cítíme rozechvění, odtamtud nám tělo vysílá signály, co je správné a co špatné. Důvěřujte sami sobě. Náš život je nějaký ve dvaceti, jiný ve třiceti a zcela jiný v padesáti. Abychom svůj život prožili a ne jen přežili, musíme být tvární jako příroda sama. Přijímat nové výzvy a opouštět nefunkční vzory. Přijímat nové lidi, rozvíjet nové vztahy a nezavírat oči před zralou láskou, která nás může provázet celý život.
Příjemným způsobem vytvořená knížka, na jejíž čtení si vyhraďte nějaký čas. Ona ovlivňuje, budete na ni myslet i až ji odložíte. Její moudro bude dobíhat… a rozkvétat.

A věřím, že právě to si autorka přála.

O autorce:
Angeles Arrien, Ph.D., (1940 – 2014) vystudovala kulturní antropologii na Kalifornské univerzitě v Berkley. Specializovala se na studium mýtů, rituálů a symbolů všech kultur. Ve své odborné práci spojovala poznání z antropologie, psychologie a srovnávací religionistiky a hlavní důraz kladla na všeobecně platná přesvědčení, která jako lidé společně sdílíme. Přednášela o kulturní antropologii a transpersonální psychologii na univerzitách i ve firmách. Mezi její nejznámější knihy patří Archetypy šamanské tradice a Living in Gratitude. Nakladatelství Synergie vydalo její Velkou knihu Crowleyho tarotu.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015, www.synergiepublishing.com
čtusi.info, Renata Petříčková

Komentáře (0)

kniha Druhá polovina života recenze