Dragonrealm 01: Ohnivý drak - alebo keď chcete oddychovať!

recenze

Ohnivý drak (2009) 5 z 5 / Overdead
Ohnivý drak

Ohnivý drak je prvá kniha z celkom populárnej série Dragonrealm od Richarda A. Knaaka, ktorá obsahuje už 15 kníh, pričom na ďalších troch knihách autor práve pracuje. Ohnivý drak je kniha, ktorá buď zaujme alebo nie. Je to v porovnaní s ostatnými knižnými sériami jednoduché dielo s novým originálnym svetom.

Dej: Cabe je obyčajný čašník v meste Mito Pica. Zo svojho detstva si veľa nepamätá. Je vychovávaný svojim "otcom" Hadeenom (lovec) a vedie pokojný, i keď ťažký život. Cabe žije vo svete zvanom Dračia ríša. Je to miesto, ktorému vládnu draci, títo draci však nie sú iba obyčajné hlúpe plazy, ale inteligentný tvorovia, ktorý ovládajú silnú mágiu. Krajina je rozdelená medzi 13 dračích kráľov, ktorí sa však podriaďujú dračiemu cisárovi. Existuje teda 14 druhov známych drakov a to sú napríklad červený, zelený, ľadový, kryštálový,... Jedného dňa však Caba vyhľadá práve jeden z týchto dračích kráľov s úmyslom Caba zabiť, ale to mú nevyjde a sám pri tom zahynie. Cabe po tejto udalosti zisťuje pravdu o svojom pôvode a svojich schopnostiach a v záujme svojho bezpečia opúšťa svoj domov a vydáva sa cestu, ktorej cieľom si sám nie je istý. Stretáva veľa priateľov aj nepriateľov a mení osud a chod všetkého v celej Dračej ríši.

Richard Kaak nám predstavil v tejto knihe svoj vlastný svet s vlastnými pravidlami a nápadmi a musím uznať, že tento svet je pri najmenšom zaujímavý a originálny (teda aspoň pre mňa). Dej má rýchly spád a je nabitý akcioua hneď od začiatku sme vhodený do víru udalostí. Postavy sú rôznorodé a zaujímavé ako napríklad moje najobľúbenejšie postavy Temný kôň (žijúca čierna diera v tvare koňa s ľadovo modrými očami) a černokňažník Shade (čarodej, ktorý túžil po nesmrteľnosti, ale kvôli nehode je po smrti znova vzkriesený, raz ako dobrý a raz ako zlý čarodej). Kniha má iba 250 strán, čiže nečakajte dlhé opisy prostredia, alebo zložitý dej či zápletku ako napríklad v Eriksonových knihách - proste toto je oddychová literatúra, pri ktorej nemusíte veľmi namáhať svoje mozgové závity.

Táto kniha má však aj nejaké negatíva. Z môjho pohľadu to je napríklad všemocnosť mágie. Mágia je v tomto svete všemocná a mocný čarodejovia ju môžu používať skoro bez obmedzenia a dokážu s ňou všetko (napríklad dokážu sa behom sekundy premiestniť na opačný koniec sveta a zase naspäť). Taktiež dej knihy je v celku predvídateľný. Rozsah knihy nedovolil autorovi rozpísať niektoré situácie alebo ešte trošku obohatiť celkovo svoje dielo a preto sa práve niektorým môže zdať štýl písania oproti iným autorom až detsky primitívny.

Aj napriek týmto chýbam podľa mňa dokázal autor vytvoriť veľmi zaujímavý svet s originálnymi nápadmi. Je to jedna z mojich prvých fantasy kníh, čiže k nej mám aj určitý citový vzťah. Teším sa na ďalšie časti z tejto série a rozhodne sa chcem dozvedieť viac o Dračej ríši. V porovnaní s ostatnými fantasy knihami tejto knihe dávam 4/5, ale zo svojho osobného pohľadu jej však ten bodík navyše musím pridať - 5/5! Je to výborne čítanie do vlaku alebo len tak, keď si človek chce dopriať trochu relaxu.

P.S. - ďalšie časti sú v podstate iba voľné pokračovanie a niektoré knihy opisujú historické udalosti Dračej ríše. Autor doteraz nezanevrel túto sériu a píše ďalšie a ďalšie knihy! :)