Dračí náhrdelník

recenze

Dračí náhrdelník (2018) / Maru.Maruska
Dračí náhrdelník
Teď by měli zbystřit všichni milovníci a milovnice Vlastimila Vondrušky. Pokud tohoto spisovatele sledujete, tak už jistě víte, že vydal další knihu. Jde už o 23. díl jeho oblíbené série Hříšní lidé Království českého. Zdá se to až neskutečné, opravdu je to 23. díl. Je vidět, že čtenáře Vondruškova díla velmi baví, protože mě nenapadá žádná jiná série, která by měla tolik dílů.

Série Hříšných lidí Království českého vychází už od roku 2002. To je už neskutečných šestnáct let! Já jsem se k nim však dostala až o něco později a stále nemám tuto sérii kompletní. Nicméně každý rok mi nějaký díl do knihovničky přibude, takže věřím, že jednou je skutečně budu mít všechny.

V Dračím náhrdelníku se znovu setkáte s již známým Oldřichem z Chlumu. Já jsem si tuto postavu opravdu oblíbila a doporučuji nevynechat jediný díl s tímto skvělým mužem.

Možná se vám bude zdát, že z hlediska děje je příběh oproti jiným trochu komplikovanější, ale na čtivosti mu to tedy rozhodně neubírá. Z velké části je to způsobeno tím, že v něm najdeme dvě dějové linie: jednu s Oldřichem a druhou s Ludmilou. Ke komplikovanosti přispívá i větší množství postav a složité vztahy mezi nimi. To je však jeden z hlavních znaků Vondruškových děl, takže pravidelné čtenáře by to rozhodně nemělo překvapit. Pokud byste se v čemkoli začali ztrácet, doporučuji udělat si pár poznámek. Hlavní zápletka je samozřejmě okořeněna útěkem (nebo možná únosem?) a nějakou tou vraždou. Zdá se, že hlavní roli bude hrát pomsta podváděného manžela. Nebo to bude úplně jinak? Čtěte pozorně a nenechte se autorem zmást.

Není sporu o tom, že Vondruška prostě umí psát. Baví mě jeho nenásilné podání historických informací. Nikdy se u jeho děl nenudím. A ačkoli už vydal opravdu pěknou řádku knih, pořád chci číst další a další. Nejvíce si vážím toho, že se zbytečně neopakuje a že každý díl přináší i spoustu nového. Také se mi moc líbí, že na začátku vždy uvede několik podstatných historických faktů, které jsou pro jeho příběh klíčové. Díky tomu se nebudete později v historických souvislostech ztrácet.

Za sebe mohu říct, že mě Dračí náhrdelník opravdu bavil. Slupla jsem ho v podstatě na jeden zátah a oproti předchozím dílům mi přišel snad ještě o něco lépe propracovaný a tím rozhodně i čtivější (jestli je to u tohoto autora ještě vůbec možné!). Zkrátka další díl Hříšných lidí Království českého mohu jen a jen doporučit - výborné čtení pro milovníky historie a detektivek. Mám pocit, že Vondruška tuto kombinaci žánrů vyzdvihuje na vyšší a vyšší úroveň. Moc se těším, až se zase celá série rozšíří o další pokračování.

Komentáře (0)

kniha Dračí náhrdelník recenze