Dokud dýchám, nedojdou tví nepřátelé klidu. Dokud žiju, je tvoje bitva mou.

recenze

Wonder Woman: Válkonoška (2018) 3 z 5 / terka98
Wonder Woman: Válkonoška

První kniha začínající série o mládí komiksových superhrdinů z DC comics. Wonder Woman z pera Leigh Bardugo.

Než se Diana stane Wonder Woman, takovou, jakou známe, musí vyhrát velký boj a dokázat tak sobě i ostatním Amazonkám, že mezi mě právem patří. Když ale dostane příležitost ukázat svou sílu během závodu, poruší zákon. Zachrání smrtelnou dívku Aliu, která ztroskotala s lodí poblíž ostrova, čímž ohrozí celý svět, především hlavně ten svůj. Začíná tak velké dobrodružství, při kterém obě dívky čelí armádě nepřátel – smrtelných i nadpřirozených, kteří se snaží Aliu zničit. Pokud chtějí zachránit svět, musí bojovat bok po boku.

Kniha nás na začátku zavede na bájný ostrov Amazonek, kde se schyluje k závodu, ve kterém naše hrdinka Diana nehodlá prohrát a chce tak dokázat, že je opravdová Amazonka stejně jako její sestry a matka, které byli na rozdíl od ní zocelené v boji.
Už ze začátku se můžeme v knížce těšit na děj, který nepostrádá akci a můžeme také lehce nahlédnout mezi vztahy jednotlivých Amazonek.

Musím říct, že mě celkem překvapilo, jak rychle se v příběhu začalo dít něco vážnějšího a jak rychle autorka začala se zápletkou. Skoro okamžitě Diana opouští svůj rodný ostrov a vrhá se do neznámého světa lidí, jen aby zachránila život jedné dívce (ale také životy všech lidí a svých sester) a zabránila tak celosvětové válce.

V lidském světe Diana působí buď jako superhrdina anebo jako úplný moula, který je úplně mimo. Nic mezi tím. A právě tato dávka humoru je na knize to, co se mi líbilo snad úplně nejvíc. Věci, které nám přijdou jako samozřejmost Diana pochopitelně nezná, a tak se mnohdy dostáváme do velmi vtipných dialogů mezi postavami.

Další velké plus u mě knížka má za velmi pěkně vykreslené vztahy mezi postavami. Hlavní hrdinové si jsou podle všeho blízcí a v příběhu je to krásně vidět. Hlavně na jejich odhodlání pomoc své kamarádce zachránit život a nezastaví se před ničím, ani před řeckými bohy, dokud se jim to nepodaří.

Na druhou stranu, ale musím říct, že když se člověk jen o něco míň zamyslí, děj je celkem předvídatelný. Je pravda, že závěrem mě autorka trochu překvapila jednou informací, ale jinak to byl, aspoň za mě, celkem klasický a předvídatelný konec.

Na závěr, ale musím říct, že mě knížka velmi mile překvapila. To hlavně proto, že celkově DC moc nemusím. Jsem spíš fanoušek Marvelu. Tak jako tak, vůbec nelituji stráveného času nad tímto příběhem a jsem zvědavá na další díly z per jiných spisovatelů.