Dokonalost nezaručí šťastný život

recenze

Labutě z Páté avenue (2017) 4 z 5 / a.k
Labutě z Páté avenue

New York. Prostředí zářivých večírků, charitativních plesů a banketů. Vyhlášená Pátá avenue se svými značkovými obchody Henri Bendel, Bergdorf, Tiffany. Doba, kdy na scénu nastupují Beatles, Andy Warhol pořádá večírky ve svém ateliéru, nebo třeba kdy Frank Sinatra vyměnil svou manželku Avu Gardnerovou za Miu Farrowovou.

Babe Paleyová. Privilegovaná ve společnosti, má svůj styl a grácii, ikona dokonalosti a krásy, kterou milují fotografové, udává trendy celé společnosti. Oplývá úžasným bohatstvím, má řadu nemovitostí, její děti vyrůstají u nejlepších vychovatelů, po boku má energického a nejmocnějšího manžela, který působí v televizní branži. Ve společnosti ji všichni obletují. A přesto je sama.

Truman Capote. Malý chlápek, který ohromil svět svým literárním talentem. Je drzý, smělý a zároveň dojemně zranitelný. Je obyčejný. Tak obyčejný, že musí vyvíjet ohromné úsilí, aby to zakryl. Je homosexuál, žije s přítelem Jackem Dumphym, bývalým tanečníkem. Ve společnosti vždy v obležení žen i mužů, dokonalý společník, skvělý vypravěč.

Osudové setkání Babe a Trumana proběhlo při letu soukromým letadlem Williama S., manžela Babe, kam Trumana s sebou přivedli jeho přátelé. Stačil první oční kontakt a Babe i Truman pocítili výjimečnost toho druhého.

Truman je miláčkem společnosti. Dokáže úžasně vyprávět i naslouchat. Každá žena se v jeho společnosti cítí výjimečnou a věří, že je Trumanovou jedinou opravdovou přítelkyní. Okruh Trumanových přítelkyň, nazývaných labutě, jsou pro Trumana zdrojem klevet a informací o životě smetánky. Pouze vztah s Babe je opravdový. Jejich přátelství se proměňuje v hluboký cit. Vzájemná láska ústí do hluboké důvěry, sdílí spolu své radosti i smutky. Babe je přes veškerý přepych v manželství nešťastná a u Trumana nachází pochopení. Láska s homosexuálem ale nemá být naplněna fyzicky. Manžel Bill jejich přátelství toleruje, Truman se stává rodinným přítelem. Jako gay nemůže rodinu diskreditovat.

Román popisuje několik dekád přátelství mezi Babe a Trumanem. Přestože vyprávění začíná v polovině minulého století, s hrdiny se vracíme ještě hlouběji do minulosti. Obě hlavní postavy tak odhalují svá traumata z dětství, u obou jsou klíčovými postavami matky. Babe byla matkou vedená k dokonalosti, Truman byl vychován u příbuzných a fenomén chybějící matky se promítá celým jeho životem.

V první části knihy jsem měla strach, že se bude román stále dokola točit okolo života vyšší společnosti, jejich nekončících večírků, intrik a klepů. Naštěstí tomu tak nebylo. Román nabídl zlomové okamžiky v životě obou postav a především gradující vývoj jejich vztahu, který nenudil.

Přestože se může zdát, že primárně je to kniha o slavném spisovateli, který se proslavil mimo jiné svým literárním počinem Snídaně u Tiffanyho, daleko více mě zaujal životní příběh Babe. Její nalinkovaný život, který nepřipouští pochybení ani v té nejméně důležité situaci. Její vnitřní síla a houževnatost je obdivuhodná. Jsou zde momenty, kdy jsem ji chápala, litovala, i s ní soucítila.

Kniha se mi líbila, je protkaná celou řadou místních reálií, vykresluje obraz doby i společnosti. Reálnost samozřejmě umocňuje fakt, že jde o životy autentických postav. Jsou zde zachycené světově známé osobnosti z oblasti filmu, divadla, politiky nebo třeba hudební scény.

Příběh je sondou do života prominentních postav druhé poloviny dvacátého století. Knihu bych doporučila čtenářům, kteří mají rádi pohnuté životní osudy reálných osob schované do pozlátka bezstarostné vyšší společnosti. Přesvědčte se sami, že život privilegovaných není procházka růžovým sadem.