Dobrý synek

recenze

Syn (2014) / katy238
Dobrý synek
Sonny byl dobrý syn. Miloval svého otce, každým svým činem i myšlenkou se mu toužil přiblížit a potěšit jej.

Jakého otce by takový malý milý Sonny nepotěšil. Bohužel Sonnyho táta měl více starostí než radostí a ani synek jej nedokázal odvrátit od jeho úmyslů...

A tak Sonny sedí ve vězení, sjíždí se do žíly vpíchatelnými drogami a pro vrchnost slouží jako obětní beránek a hromosvod trestů. Jenže dlouho zavedený systém jistoty neviny movitých klientů se jednoho dne zhroutí a Sonny vyráží na svou trestnou výpravu.

Protože on byl vždycky dobrý syn.

Syn není obyčejná kniha. Je to kombinace čisté duše a barbarských činů. Esence hrůzy a nejčistšího zla se zde snoubí s nevinnýma očima kluka, který tak docela nechápe, co se kolem něj děje, ale pořád myslí na svého tátu a jeho dlouhý stín, ve kterém se cítil v bezpečí. A to je něco, co se Sonnym máme společného skoro všichni. Obdiv a láska k rodičům.

Proto jsem při čtení měla rozporuplné pocity, ne z kvality příběhu, ale ze sebe. Protože jsem nefandila policii, ale krutému, i když naivnímu odrostlému klukovi, který nestihl dospět, rezignoval na systém a většinu života strávil v rauši.

Jeho náhlé probuzení do světa živých a palivo pomsty pohánějící jeho motor odplaty mě nepustilo až do závěru jeho trestné výpravy.

Syn je znepokojivá kniha, ošklivé vyprávění o nádherné myšlence a je nutné si přiznat, že takového Sonnyho by si přál mít na své straně asi každý z nás. Trochu vykuleného, ale ze zaťatou pěstí a očima plnýma vděku.

Byl to můj první přečtený počin od Nesba a byla jsem nadšená. Nyní se zkusím seznámit s panem Harrym.

Snad mi přiroste k srdci jako Sonny. Nebo minimálně jako Šimon. Vám ostatním doporučuji absolvovat Sonnyho trestnou výpravu spolu s ním.

Třeba budete taky trochu znepokojeni sami sebou.

kniha Syn recenze

Doubravka1975
05.02.2020

Skvělá recenze, absolutně souhlasím. Nesbo je pro mě vynikající autor. Chybí mi už jen číst Lovci hlav a Macbeth