Dobrý synek

recenze

Syn (2014) / katy238
Dobrý synek
Sonny byl dobrý syn. Miloval svého otce, každým svým činem i myšlenkou se mu toužil přiblížit a potěšit jej.

Jakého otce by takový malý milý Sonny nepotěšil. Bohužel Sonnyho táta měl více starostí než radostí a ani synek jej nedokázal odvrátit od jeho úmyslů...

A tak Sonny sedí ve vězení, sjíždí se do žíly vpíchatelnými drogami a pro vrchnost slouží jako obětní beránek a hromosvod trestů. Jenže dlouho zavedený systém jistoty neviny movitých klientů se jednoho dne zhroutí a Sonny vyráží na svou trestnou výpravu.

Protože on byl vždycky dobrý syn.

Syn není obyčejná kniha. Je to kombinace čisté duše a barbarských činů. Esence hrůzy a nejčistšího zla se zde snoubí s nevinnýma očima kluka, který tak docela nechápe, co se kolem něj děje, ale pořád myslí na svého tátu a jeho dlouhý stín, ve kterém se cítil v bezpečí. A to je něco, co se Sonnym máme společného skoro všichni. Obdiv a láska k rodičům.

Proto jsem při čtení měla rozporuplné pocity, ne z kvality příběhu, ale ze sebe. Protože jsem nefandila policii, ale krutému, i když naivnímu odrostlému klukovi, který nestihl dospět, rezignoval na systém a většinu života strávil v rauši.

Jeho náhlé probuzení do světa živých a palivo pomsty pohánějící jeho motor odplaty mě nepustilo až do závěru jeho trestné výpravy.

Syn je znepokojivá kniha, ošklivé vyprávění o nádherné myšlence a je nutné si přiznat, že takového Sonnyho by si přál mít na své straně asi každý z nás. Trochu vykuleného, ale ze zaťatou pěstí a očima plnýma vděku.

Byl to můj první přečtený počin od Nesba a byla jsem nadšená. Nyní se zkusím seznámit s panem Harrym.

Snad mi přiroste k srdci jako Sonny. Nebo minimálně jako Šimon. Vám ostatním doporučuji absolvovat Sonnyho trestnou výpravu spolu s ním.

Třeba budete taky trochu znepokojeni sami sebou.

Komentáře (1)

kniha Syn recenze

Doubravka1975
05.02.2020

Skvělá recenze, absolutně souhlasím. Nesbo je pro mě vynikající autor. Chybí mi už jen číst Lovci hlav a Macbeth