Dobro nebo zlo?

recenze

Světlo mezi oceány (2013) 5 z 5 / rusalka123
Světlo mezi oceány

"Dobro a zlo mohou být jako dva hadi zapletení do sebe tak, že je od sebe nerozeznáš, dokud je oba nezastřelíš, a pak je už pozdě."
- Citát z knihy, který se ne náhodou vyskytuje i na zadní straně obálky. Nejlépe totiž vystihuje celý příběh, kdy se lehce splétají, ale o poznání hůře rozpoznávají a rozmotávají od sebe láska, sobectví, povinnost, přání hrdinů, řeč svědomí..., že najít správnou cestu není vůbec jednoduché. A tento vír následně strhává a vehementně se snaží poničit i vztahy...

"Válečný hrdina Tom Sherbourne po běsnění, jímž prošel na západní frontě, touží především po místě, kde by znovu našel vnitřní klid. Stane se strážcem majáku na Janusově ostrově u západního pobřeží Austrálie. Po čase najde i milující ženu, jež je ochotná snášet s ním drsné podmínky, které s sebou život na majáku přináší. Ke štěstí jim chybí jen požehnání v podobě dítěte. Až jednou moře na břeh vyplaví člun s mrtvým mužem a miminkem na palubě... Tom je nucen volit mezi láskou a povinností a rozhodnutí, které učiní, bude mít nedozírné následky nejen pro ně dva."

Hlavní hrdinové se ocitají v opravdu nezáviděníhodné, rozporuplné a snad až tragické situaci, která má dopad téměř na všechny. Ale kniha je přesto napsána čtivě a lehce a autorka si pěkně hraje se slovy. Opravdu velmi poutavý děj, obohacený ještě o neobvyklé prostředí, totiž zdroj "světla mezi oceány" - maják, není nijak zbytečně protahován.

Postavy jsou podle mě vykreslené perfektně. Zdá se mi, že si na nich autorka dala opravdu záležet. Na těch zhruba 360 stránkách je dokázala vykreslit tak podrobně, že je člověk může poznat dost do hloubky a může se snažit koukat jejich pohledem. Vzhledem k okolnostem pak snadno někoho odsoudíte, ale po přečtení se ptáte: Jak bych se na jeho místě zachoval já? O hodně knihách se říká, že nutí k zamyšlení. Z mého pohledu žádná tolik, jako tahle.

Začátek by sice snad někomu mohl připadat jako "červená knihovna", ale každý brzy musí poznat, že k tomu má kniha opravdu daleko.

Jak popsat moje pocity po přečtení? Asi jsem byla hlavně zaražená. Knihu nedokážu přirovnat k žádné jiné, jakou jsem kdy četla, je opravdu po všech stranách originální. A hlavně poučná.