Tato recenze byla smazána.

Divotvůrce

recenze

Divotvůrce (2017) 5 z 5 / Blahona
Divotvůrce

„Existuje sedm základních zdrojů magické síly, ale jan´tepští čarodějové nosí pásky pouze šesti z nich: železa, ohně, hedvábí, písku, krve a dechu. Žádný čaroděj nenosí sedmý, protože stín je magie prázdnoty, nicoty, démonů.“

Vítejte ve světě, kde magie hraje zásadní roli. Čarodějové, kteří ovládají magii minimálně jednoho ze šesti elementů a složí řádné zkoušky, náleží k Jan´tepům – lidu pravé magie. Ti, kteří nebyli magií obdarovaní jsou odsouzeni k životu tzv. Sha´tepů. Stávají se z nich sluhové významných rodin, nebo ještě hůř, otroci pracující v dolech. Jakmile mladý student magie ovládne kouzla jednoho z elementů, rozzáří se mu jeden pásek. Rodiče tetují svým dětem šest pásků. Těm nejlepším čarodějům září všechny pásky.

Kellena čeká závěrečná zkouška, bohužel zatím se mu nerozzářil ani jeden pásek. Není nadán magií. Přestože pochází z rodiny nejmocnějších čarodějů, pokud se mu nepodaří u zkoušek uspět, čeká ho těžký osud Sha´tepa. Také tím oslabí moc své rodiny. To v době, kdy umírá vládnoucí kníže a schyluje se k volbě nového vládce, může být pro rodinu fatální. Kellen se však nechce vzdát, je bystrý a možná se mu podaří uspět pomocí lsti a triků.

Do města přichází tajemná tulačka Ferius Parfax, která ovládá karty. Nabízí Kellenovi jiné možnosti. Říká se, že se objevuje všude tam, kde se rodí nová historie, aby ji mohla zaznamenat do obrázku na kartě. Je to totiž kartografka. Nezachycuje však mapy území, ale mapy lidí.

Jaký osud Kellena čeká a jakou cestu si zvolí?

Můj dojem:

Kniha je prvním dílem nové série Sebastiena de Castella. A můj první pocit po přečtení? Ach! Je skvělá!!!

Je určena pro young adult čtenáře, ale bude se líbit každému milovníkovi fantasy. Je dobře napsaná, má skvělé postavy, zábavný magický svět, dobrý příběh. Pojďme se na jednotlivé aspekty podívat trochu podrobněji.

Postavy:
Sebastien de Castell se snažil, aby jeho postavy nebyly černobílé a jednorozměrné. Kellen je výborně namixovaná postava a De Castell prostě ví, jak s postavami pracovat. Kellen se narodil do rodiny mocných čarodějů, žel jeho magie je slabá. Ano, zní to zajímavě a dává to autorovi dobrou startovní čáru pro rozvoj svého hrdiny. Je vzorný a snaživý student, do studia dává mnohem větší úsilí než všichni ostatní, přesto je mu to málo platné. Bez magických schopností své pásky nerozzáří. Má dobré srdce. Bojuje se svým strachem. Je velmi bystrý a vynalézavý. Díky těmto vlastnostem se dokáže postavit mnohem silnějším čarodějům. Můžeme sledovat jeho vývoj od outsidera s nízkým sebevědomím po muže, který se nebojí podívat pravdě přímo do očí a čelit výzvám.

Ferius Parfax je postava, kterou si každý oblíbí. Je zábavná, lstivá, sebevědomá a vtipná. Na první pohled typická ženská mrcha, ale s dobrým srdcem. Rozhodně asi nejsilnější postava v knize.

I další postavy jsou dobře napsané. Mě osobně zaujala Shalla, Kellenova sestra. Má všechny předpoklady stát se nejmocnější čarodějkou. Je jí teprve 13 let, a už rozzářila všechny své pásky. Je pravým opakem Kellena. Je miláček rodiny, sebevědomá, ale také sobecká a namyšlená. Člověk se pouze diví, že ji má Kellen tolik rád, po tom co mu provádí a jak se k němu chová.

Magický svět:
Hrozně mě bavila magie tohoto světa. Líbilo se mi, jak magie funguje a jak ji autor popisuje. Také autor přichází s výborným nápadem v podobě ovládání karet, které u sebe nosí Ferius. Je to velmi originální prvek a výborně funguje.

Příběh:
Podle mě představuje ideální vstup do nové série. Autor nám postupně odhaluje magii světa, charakter postav, to vše na pozadí vyprávění sice ne nijak z řady vybočujícího příběhu, zato však dobře strukturovaného a gradovaného. Nechybí finále a řádné ukončení hlavní dějové linky, tedy odpověď na základní otázku táhnoucí se celým příběhem.

Verdikt:
Tato kniha mně udělala velkou radost. Jsem ráda, že ji mám ve své knihovničce. Podle mě je to naprostá nutnost pro každého čtenáře, který má rád fantasy plné magie a kouzel. Mohu jen vřele doporučit. Takto kvalitních knih v žánru young adult moc nenajdete.

Hodnocení: 95%

Obálka: