Dívka, která přežila

recenze

Bojovnice (2017) / Ivuska.09
Bojovnice

Lesley Pearse přichází s dalším dílem své oblíbené série: třetí díl nese název Bojovnice. Oproti prvním dvou dílům dochází ke změně: mění se pohled, ze kterého je příběh napsaný. Přitažlivá Belle ustupuje do pozadí a hlavní pozornost je upřena na její dceru Mariettu.

Tentokrát vás autorka provede lety 1931-1945. Na začátku svého vyprávění vás zavede na Nový Zéland do roku 1931. Belle se s Mog usadila v městečku Russell, ve kterém ji po smrti jejího prvního manžela Jimmyho konečně potkalo štěstí. Vdala se za Francouze Etienna. Ačkoli se domnívala, že po potratu, který prodělala během manželství se svým prvním manželem, už nikdy nebude mít dítě, porodila Etiennovi hned tři: dceru a dva syny. Nejstarší dcera dostala jméno Marietta a nyní je jí jedenáct let. Synům Alexovi a Noelovi je osm a sedm.

Nejvíce trápení si hrdí rodiče "užívají" právě s dcerou. Má totiž velmi zajímavou povahu: po otci je nebojácná, po matce zdědila obrovské odhodlání. Kromě toho je ale také svéhlavá a neposlušná, což se jí několikrát vymstí. Tyto vlastnosti dostala do vínku pravděpodobně společně se svým jménem: Marietta totiž znamená rebelka.

Je tedy potřeba Mariettu pořádně hlídat - hlavně kvůli tomu, co se v patnácti letech stalo její matce. Belle má za sebou temnou minulost, o které Marietta zatím nic netuší. Protože i Marietta je poměrně pěkná dívka, na které je cosi fascinujícího (rusé vlasy, vlnité jako Belliny, Etiennovy výrazné lícní kosti a Belliny tmavě modré oči a plné rty), měla by si dávat pozor, s kým se stýká... Jenže jak udržet doma dospívající a krásnou dívku? A tak se rodiče rozhodnou, že ji pošlou do Anglie ke svému strýci Noahovi a tetě Lisette. Ačkoli je Noah Mariettin kmotr, je pro ni cizím člověkem. Navíc se blíží začátek druhé světové války. Zdá se, že Mariettu čeká náročné životní období...

Vždycky je lepší mít na vybranou, poznat víc možností, vědět, co život nabízí.

Lesley Pearse se podařilo napsat sérii knih, které fascinují celý svět. Její díla si užijí hlavně ženy. Najdete v nich tu správnou dávku romantiky i napětí. To vše je umocněno obdobím, ve kterém se děj odehrává - v době druhé světové války. I když válečná tématika nepatří k těm, které bych vyhledávala, Bojovnici jsem přečetla jedním dechem. Děj pěkně plynul a bylo úžasné sledovat, v jakou dívku se Marietta proměnila. Z rozmazlené zlobivky se stala žena s takovými vlastnostmi, které byste u ní prostě nečekali. Budete mít možnost seznámit se s jejími nápadníky, kvůli kterým se dostane do několika problémů, a také nahlédnete do závažných životních situací. Je zde velmi dobře a procítěně popsáno třeba to, co prožívají lidé, kteří se ukrývají v krytu v době náletů. Občas mi naskakovala husí kůže a o to víc jsem jednotlivé kapitoly hltala. Změní Marietta svůj přístup k životu?

Ve válce se může projevit to nejlepší i to nejhorší v nás. Skutečná odvaha je držet se toho, co je správné, za každou cenu, i když se zdá, že není žádná naděje.