Děti Plástve, svazek 1. (Josef Pecinovský)

recenze

Děti plástve 1 (2014) 4 z 5 / Overdead
Děti plástve 1

Josef Pecinovský sa po niekoľkých rokoch rozhodol, že svoju predstavu preľudneného a temného sveta, s ktorou nás oboznámil v diele Plástev Jedu, nenechá len tak stať a v dobrodružstve starých, ale aj nových postáv bude pokračovať. Prvá časť pokračovania, resp. nového príbehu z tejto nie fér budúcnosti nesie názov Deti Plástve, svazek 1, a prináša akúsi kombinácia, resp. prepojenie starého, známeho z Plástve Jedu a niečoho nového, čo sa nás bude držať až do konca celej ságy.

Autor: Josef Pecinovský
Séria: Plastev (2.)
Väzba: paperback
Cena: 10,87 €/ 239 Kč

Dobrodružstvo Plástve pokračuje!
Vitajte v budúcnosti! Myslíte si, že ľudstvo vyriešilo všetky problémy? Že ľudia jazdia lietajúcimi autami? Že dovolenky na iné planéty sú samozrejmosťou? Tak to sa škaredo mýlite! Svet je tak neskutočne preplnený, že z ľudí sa stal iba obyčajný materiál, ktorí za pomoci pokročilej genetiky a biochémie dokáže byť upravený a to až na nepoznanie od toho čomu my v dnešnej dobe hovoríme človek. Ľudstvo vystavalo obrovské výrobné komplexy zvané Plástve, ktoré zaberajú tisíce kilometrov štvorcových. Život v Plástvi je najlepší a najjednoduchší v tých najvyšších poschodiach, v takzvanej obytnej oblasti, a najťažší v tých najnižších, čiže v doloch. V obytnej sfére žijú ľudia normálny, pohodlný život, zatiaľ čo zvyšok Plástve je plná takzvaných trubcov, čo sú geneticky upravený a vlastného vedomia pozbavený ľudia, ktorí od svojho narodenia do svojej smrti tvrdo pracujú.

Príbeh tohto diela sa odohráva už nie v Plástvi A24, ako tomu bolo v predošlom diele, ale v Plástvi A30. Táto Plástev patrí medzi jej najbližších susedov a od A24 sa v celku líši. Príbeh začína popisom udalostí tesne po konci prvej knihy a oboznamuje nás s novými postavami, ktoré v budúcnosti zohrajú veľmi dôležité úlohy. Taktiež sa rozbieha koleso udalostí, ktoré budú mať ešte ďaleko-siahajúce dôsledky.

Pokračovanie, ktoré nie je ani lepšie, ani horšie
Autor sa aj po rokoch kľudu dokázal vrátiť do jeho temnej predstavy preľudnenej budúcnosti a priniesť nové, v celku pútavé, dobrodružstvo, ktoré však svojou kvalitou neprevyšuje, ale ani nezaostáva za svojím predchodcom. Príbeh prináša však aj niečo nové a to nie len vo forme nových hrdinov, nového dobrodružstva, ale aj zameranie sa na nové, nami nepreskúmané oblasti Plástve ako sú napríklad dno a Veterná zóna Plástve. Výrobná časť Plástve už nie je tak popisovaná, keďže sme už dostali možnosť celkom detailne nahliadnuť do jej fungovania v predošlom diele.

Príbeh je, ako aj jeho predchodca, plný zrady, politiky, intríg a boja o moc. Oproti predchodcovi má o trochu bohatejšiu akčnú stránku deja. Opisy sú podobne štylizované ako u predošlej časti, čiže sú v celku jednoduché a nenudia, ale skôr tento príbeh "okoreňujú" a napomáhajú k lepšej predstave tohto neskutočného celku. Ďalším obohacujúcim prvkom sú tajomstvá, ktoré sú spolu s plynutím deja odhaľované. Malou zmenou je tu aj prenos niektorých týchto tajomstiev do ďalších častí tejto série, čiže vytvorenie akého lákadla na ďalšiu a ďalšiu časť tejto dystopickej série.

Aj druhá časť nesie príbeh v znamení temna, neférovosti, zrady a krutosti s jemným podtónom erotiky, čiže kniha, ako aj celá séria, je určená skôr pre starších čitateľov, teda ako rozprávka na dobrú noc pre malé deti je rozhodne nevhodná. Po technickej stránke, aj napriek občasným gramatickým chybám, je kniha, tak isto ako aj prvá časť, zvládnutá dobre. Paperbacková obálka sa po prečítaní veľmi neopotrebováva, čo značí jej lepšiu kvalitu a taktiež ilustrácia na obálke je veľmi pekná.

Postavy druhej časti série Plástev sú o niečo zaujímavejšie a už nie sú tak čierno-biele a idealizované. Stretávame sa tu napríklad s Dianou Lesterovou, mladou, odvážnou dievčinou, ktorá však nemá veľa ľudí v láske a poslušnosť jej taktiež veľa nehovorí. Diana sa dostáva z vonkajšieho sveta do Plástve, čiže jej život sa od základov mení. Ďalšou dôležitou a novou postavou, ktorej život sa obracia naruby, je Kastor. Kastor pochádza práve z dna Plástve, z miesta tmy a nebezpečenstva, kde dokážu prežiť len tí najsilnejší a najskúsenejší. Kastor je odvážny, silný, učenlivý a zo začiatku trochu namyslený mladík, ktorý uteká od svojho kmeňa a nový domov nachádza práve na vrchole Plástve.

Záver samotnej knihy nemôžem považovať za záver v pravom slova zmysle, keďže sa jedná len o prvý zväzok. Táto kniha len otvára dvere a dovolí nám nazrieť do niečoho nového, veľkého a zaujímavého. Kvalita tohto diela je teda ľahko nadpriemerná, tak isto ako aj tomu je u knihy Plástev Jedu. Teda jedná sa aj napriek menším chybám o zaujímavé dielo, ktoré rozhodne stojí za vyskúšanie, avšak odporúčam každému z vás prečítať najprv prvý diel tejto voľne naväzujúcej ságy.

Autorovi sa teda podarilo pokračovať v načrtnutých osnovách a pritom neklesnúť na kvalite. Dostáva sa nám teda do rúk nový príbeh zo známej, krutej a temnej budúcnosti, ktorý voľne naväzuje na knihu Plástev Jedu a ktorý bez poriadného ukončenia pokračuje v nasledujúcom diele, Deti plástve, svazek 2. Toto dielo by som rozhodne odporúčal každému, komu sa páčil prvý diel a každému, kto má chuť prečítať pohodové a trochu temné dielo. Vďaka svojmu menšiemu rozsahu a celkovej spratnosti sa taktiež hodí na cesty alebo dlhé, nudné večery. 4/5!!