Detektivka od českého autora, který se nebojí překvapivého konce...

recenze

Šivovo třetí oko (2014) 5 z 5 / Temný snílek
Šivovo třetí oko

Komisař se zrovna vrací z šachového souboje s primářem, tak jako každou středu, už se těší na to, co dobrého mu manželka připravila k večeři, když doslova zakopne o mrtvolu ženy okolo padesátky s prostřeleným čelem... Ujímá se vyšetřování, stop je ovšem poskromnu, v podstatě pouze znají ráži a typ vražedné zbraně. Navíc je po dvou týdnech opět ve středu zavražděna další žena okolo padesátky úplně stejným způsobem. Znamená to, že ve městě řádí sériový vrah? Na pomoc Komisaři a inspektorovi je přizvána psycholožka, ale ani ta jim s případem příliš nepomůže. Zdá se, že pachatel nedělá žádné chyby...a za další dva týdny je ve středu večer zavražděna další žena stejným způsobem. Proč si jsou ženy tolik podobné? Komisař se rozhodne pro zoufalý čin, když s hrstkou policistů vyrazí v den, kdy by vrah měl opět udeřit, do ulic. Jenže tentokrát k vraždě nedojde. Po vrahovi jako by se slehla zem.

Opravdu ve městě řádil sériový vrah? Kam najednou zmizel? Má psycholožka pravdu, když říká, že se mohl zabíjením uspokojit a teď může udeřit až za měsíce či roky? Nebo je pravda někde úplně jinde? Podaří se Komisařovi vraždy tří žen objasnit, nebo mu zbudou jakou smutné „pomníčky“?

Otakaru Chaloupkovi se podařilo vykreslit velmi zdařilý příběh a doplnit ho o zajímavé postavy a napětí z nejistoty, kdy vrah znovu udeří. Proč si vybral právě ženy okolo padesáti let? Jde snad o nějaké vrahovo trauma z dětství?
Jak jsem již řekla, autor se nebojí překvapivého závěru, a tak se máte na co těšit. Nakonec se totiž ukáže, že vraždit se dá naprosto kvůli všemu.

Komisař je občas morous, který rád kritizuje či si nějak dobírá svého podřízeného, mladého inspektora, kterého tím občas dohání k šílenství, a společně tvoří zajímavou kombinaci postav. Pro čtenáře jsou oba atraktivní postavy a určitě si je oblíbí. Často se slovně pošťuchují a tím dodávají ke krimi zápletce zpestření v podobě humoru a vtipu.
Oba jsou spokojeni v manželství a hlavně komisařova manželka je dobrá kuchařka, která mu často připraví chutná jídla. Mají sice svou práci rádi, ale nejsou to žádní workholici jako jiní detektivové, a tak se večer vrací spořádaně ke svým manželkám a rodinám.

„Svatá Panno, nemusíš mi vykládat, jak to měřili, to ví taky. Je to ovšem kravina. Od pasu se, můj milý, střílelo jen na Divokém západě, když se nosily kolty proklatě nízko. Ale trefit se od pasu doprostřed čela, to neuměl ani Billy Kid nebo Pat Garrett blahé paměti.“
(str. 14)

Podle děje by se mohlo zdát, že jde o thriller, ale není tomu tak. Šivovo třetí oko je propracovaná detektivka, kde se přílišné akce ve formě honiček či přestřelek s pachatelem nedočkáte. Za to, je tu prostor pro Komisaře a jeho deduktivní myšlení, díky kterému se vyšetřování konečně ubere správným směrem. A taky jeho „tvrdá palice“, že se nehodlá vzdát své teorie. Čímž všem dokáže, že dokáže jít tvrdohlavě za svým cílem, i kdyby ho to mělo stát odznak. Komisaři ovšem nejde o to, aby měl za každou cenu pravdu a on mohl říct: „Já vám to říkal!“, ale hlavně o to, aby byly tři vraždy objasněné a pachatel šel za své zločiny sedět.

„Když někdo zabije ženu středního věku, je to zpravidla manžel,“ sdělí svůj názor, naprosto zbytečně, protože to ví inspektor taky.
(str. 16)

Závěr je opravdu nečekaný a nakonec překvapí i samotného Komisaře. Já jsem měla úplně jiného podezřelého, a proto mě kniha hodně překvapila. Anebo mi chybí detektivní myšlení, což je samozřejmě možné, přesto tleskám autorovi za jeho nápad a dotažení ho do konce. Napětí se na posledních stranách dalo doslova krájet, takže si knihu určitě pořádně užijete.

„Jestli mi to hned neřekneš, dám výpověď a půjde dělat hlídače do aquaparku jako ten blázen, co jsme o tu měli.“
(str. 196)

Šivovo třetí oko je napínavá detektivka, která zaujme každého příznivce tohoto žánru, a věřím, že i další čtenáře toužící po deduktivním myšlení policie, propracovaném případu, kde není nic jisté a příjemným prostředím s vtipem. Skvělá krimi oddychovka.

Název: Šivovo třetí oko
Autor: Otakar Chaloupka
Vazba: Tvrdá
Počet stran: 224
Vydal: Moba - edice Původní česká detektivka, sv. 192 (2014 - 1. vydání)