Den blbec

recenze

V údolí lišek (2014) / Thanyss (630 views)
Den blbec
Znáte to, občas prostě vstanete levou nohou, nic se vám nedaří, pohádáte se se svou drahou polovičkou a krásný letní den strávíte neustálým dohadováním, které nakonec vyústí v ostrou výměnu názorů. Jednoduše den blbec. Vanessa Willardová má však den blbec na desátou.

Pomalu se snáší srpnový večer a rozhádaná manželská dvojice zastavuje na odlehlém odpočívadle uprostřed malebného přírodního parku, aby vyvenčila svého vlčáka Maxe a poněkud uvolnila dusivou atmosféru po předchozí hádce. Na procházku s chlupáčem se ovšem vydá jen manžel Mathew a ponechá svou životní družku u jejich BMW a doufá, že než se vrátí, rozjitřené city se u obou trošku uklidní. Když se však vrátí, najde auto opuštěné. Po Vanesse se slehne zem.

Ve špatný čas na špatném místě. Drahá Vanessa měla prostě smůlu, že si ji náhodou vybral zoufalý kriminálníček Ryan jako svou oběť únosu a následného manželova vydírání. Nikdy předtím ji neviděl, rozhodl se spontánně a stáli při něm snad všichni čerti, jelikož jeho riskantní akce se zdařila. Vyplašená žena se probouzí z omámení v temnotě jeskyně a je donucena vlézt do dřevěné bedny, kam ji její únosce zavřel spolu se skromnou zásobou vody a jídla. Slíbil ji, že za ní bude každý den chodit, dokud manžel nezaplatí výkupné. A pak ji pustí na svobodu.

A protože si Vanessa vybírá den blbec zřejmě za polovinu světové populace, krátce nato je Ryan dopaden policií za jiný delikt a umístěn do vazební věznice. Celou dobu se strachuje o svou oběť. Budiž mu ke cti, že jí skutečně nechtěl ublížit. Jen nutně potřeboval peníze k úhradě lichvářského dluhu. Bohužel pro nezvěstnou se Ryan dostane na svobodu až za třicet měsíců a jelikož je to parádní srab, nikdo se nikdy nedozvěděl o osudovém úkrytu, kde zůstala Vanessa uvězněna.

Rozjezd vskutku slušný, ale pak přijde střih a na číselníku se posuneme o tři roky dopředu, nastoupí nám nové postavy, Mathew Willard se stále nevyrovnal s nedořešenou ztrátou manželky, Ryan je na svobodě, na záda mu dýchá jeho starý lichvářský přítel a jeskyně v Údolí lišek dříme spokojeně dál i se svým děsivým tajemstvím.

Takže na chvilku zapomeňte na tu mrazivou atmosféru, co byla na počátku a obrňte se na thriller jiného kalibru, kdy se mladá a krásná Jenna snaží přiblížit k nešťastnému Mathewovi, zatímco její nejlepší kamarádka Alexia válčí jako šéfredaktorka přežívajícího časopisu o zdraví a doma čelí útokům svých čtyř potomků, které se marně snaží ukočírovat její obětavý manžel Ken. Upřímně, tempo nám dost zvolní.

Ale jen do doby, kdy uštvaná Alexia zmizí za téměř totožné situace jako Vanessa před třemi lety.

Hmmm. Vlastně ani nevím konkrétně, co bych knížce vytknula, ale faktem je, že mi to celé přišlo tak nějak průměrné. Sice dobře napsané, ale ve finále nic, co by mě posadilo na zadek a zatlačilo hluboko do pohovky. Ani ty vlasy se mi neježily napětím a dychtivým očekáváním. Údolí lišek se čte dobře, ale nějak postrádá ten správný drive a šťávu.

Možná je to i tím, že postavy mi přišly celkem povrchní, neměla jsem pocit, že bych do nich příliš pronikla a dokázala se do nich vcítit. I to jejich chování mi přišlo místy příliš prvoplánové, nelogické a křečovité. A to ještě pominu tu část, kdy autorka udělala z Jenny prakticky Spidermana. Eh, ale co, kdo nemá rád superhrdiny, že?

Můj ortel? Takový střed. Přečetla jsem to bez utrpení a poměrně rychle, ale myslím, že trvalejší dojem ve mně Charlotte Link zřejmě nezanechala.

I když, možná je to jen tím, že se momentálně potýkám s rýmičkou a kašílkem a jsem jen kriticky naladěna. A možná taky ne. Koneckonců, posuďte sami, jak na vás bude Údolí lišek působit. Podívejte se, jak dokážou lidé lhát, klamat, přetvařovat se a jednat zbaběle, jen aby si zachránili vlastní zadek.

Ať už s kapesníkem a čajem nebo bez, čtení zdar!

kniha V údolí lišek recenze

DominaCZ
25.02.2017

Souhlasím se všemi kromě Bena.
a) děj prozradila už sama anotace a v této recenzi je to o tom, o čem recenze je - o čem kniha je, což tady znamená ví dějových linií, které rcenzistka POUZE VYJMENOVALA. Nevyzraďuje se tu děj ani konec knihy.
b) postavy jsou klasicky typické, většinou červeně dokonalé, poněvadž troška bordýlku v baráku, nefunkční práce nebo dluh z nikoho TEMNOU postavu nedělají.
Motivy jsou tradičně reálné, proto nepřekvapí a nezaujmou.

Takže za mě jasněže souhlas s recenzí, cosi stejného říkám i já ve svém komentu.Celkově tedy zklamání.

Ben Nevis
17.10.2016

Nesouhlasím.
a) 2/3 recenze je popis děje.
b) postavy jsou hluboké, každá má svoji světlou i temnou stranu. Ani hlavní hrdinka není svatá. Motivy jsou uvěřitelné.

hami
21.01.2016

Do puntíku souhlasím s "Joges".

Joges
05.02.2015

Velmi výstižná recenze. Během četby jsem měl úplně stejné pocity, takže mohu potvrdit: žádný zázrak, jen průměr.