Dědictví aneb Brutálně upřímná pohádka

recenze

Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla (2013) 4 z 5 / DriftBooks
Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla

C. D. Payne - Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla / Další zábavná knížka autora kultovní série Mládí v hajzlu!

Helena je ve všech směrech průměrná americká žena v domácnosti a její život je jen nuda, bída, šeď, prostě opruz. Mládí zmizelo nenávratně v dál, povinnosti hospodyňky ji ani v nejmenším neuspokojují a s manželem už roky nic není, ten suchopárný právník dávno vyměnil sex za golf. Cesty osudu jsou ale nevyzpytatelné a mnohdy nečekané… (oficiální anotace nakladatele)

Ukázku z knihy najdete zde: http://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/dedictvi_helena

Je až neuvěřitelné, kolik knih dokáží vyprodukovat čeští nakladatelé a vydavatelé. A kolik dalších e-knih v současné době produkují i mladí progresivní e-nakladatelé. Kdybychom se pokusili hledat nějakou nepřímou úměru mezi počtem vydaných publikací a světovou ekonomickou krizí, myslím, že by se naše republika dostala do kategorie „ráj na zemi". Na druhou stranu - nejsou to vlastně právě tyto hromady knih, co nás chrání před drtivým dopadem veškerého zla, samozřejmě nejen toho ekonomického?

Vždyť milovníci sci-fi opouští zpustošený svět ve vesmírných korábech a mizí kamsi do černých děr fantazie. Někdo zas po nocích obléká kostým superhrdiny. Jiní utíkají do světa kouzel, víl a elfů. Někteří z nás sní za svitu červených luceren nebo se ukrývají do některého z padesáti odstínů šedi. Kdosi zas nakopává zadek odpornému záporákovi ve společnosti agenta s povolením zabíjet a díky tomu se zbavuje své každodenní reálné frustrace. A někteří se prostě jen rádi nechají uchlácholit nějakou tou pohádkou, zejména je-li napsána čtivě a humorně. A přesně takovou je kniha „Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla“, kterou 27. února 2013 vydává Nakladatelství Jota.

Ke knihám C. D. Payna jsem se zatím nedostal, právě z důvodu přehršle dalších knih, které se mi hrnou do knihovny či e-čtečky. Kdysi jsem zhlédl film Mládí v hajzlu (aniž bych cokoliv tušil o jeho předloze) a ten mě velmi dobře pobavil. Následně jsem pak zjistil, že existuje celá série úspěšných knih „Mládí v hajzlu“ a tak jsem si je zakoupil do svého iPadu. A od té doby tam čekají, neustále odsunovány novějšími a novějšími knihami. A tak když přišla nabídka recenzovat knihu právě od autora, kterého takto dlouhodobě odstrkuji, neváhal jsem, protože díky přesně daným termínům se konečně tomuto, v Čechách tak opěvovanému humoristovi, podívám na zoubek. A tímto také děkuji Nakladatelství Jota, že mě díky reading copy knihy konečně rozšířilo obzory…

Spolu s hlavní hrdinkou se dostanete do víru života takové normální rodinky po "americky". Hlavní hrdinka knihy - Helena - je starší dámou ještě se nevzdávající svých šancí u mužů a šancí na šťastný život vůbec, přestože, nebo právě proto, že ji její tak „brutálně upřímný“ manžel už dávno vyměnil za golf a nedělní lívance. Mladší dcera je klasickým typem teenagera, zdánlivě svobodomyslná a „brutálně krutá“ ke svému okolí. Starší dcera žije podivný život s „brutálně divným“ partnerem. A k tomu všemu rozmazlený synáček, kterého již několik let „stalkuje“ krásná a navíc chytrá dívenka Amy. Během hledání v rodinné historii se pak ještě vynořují další bizarní příbuzní.

Vše se to navíc postupně zamotává a zaplétá s příchodem minulých a budoucích milenců Heleny a tak nakonec máte pocit, že se ocitáte uprostřed nějaké absurdní hry Járy da Cimrmana. Nutno ovšem dodat, že stejně jako cimrmanovské hry, dokáže být celý ten propletenec zábavný a čtivý. Prostě taková komedie Dell´arte  jednadvacátého století.

C. D. Payne dokáže být sžíravý a opravdu vtipný. Jeho styl je lehký, nekonfliktní a velmi čtivý. Příběhem proplouváte a v žádném odstavci se zbytečně nenudíte. Ačkoliv je to odpočinková humoristická literatura, rozhodně neurazí ani čtenáře, kteří se považují za takzvaně „náročné“. Prostě si to dají mezi Dostojevského Idiotem a Odysseem Jamese Joyce jako příjemný reset mozku.

Vzhledem k tomu, že autorovo mládí už je skutečně „v hajzlu“ (* 1949), tak dosti drobných nuancí ocení zejména starší čtenáři, protože dokonale pochopí „brutálně upřímný“ kontext.

Musím přihlédnout k faktu, že tato recenze vychází před oficiálním vydáním, a nebylo by tedy vhodné býti příliš podrobným a už vůbec vám nebudu prozrazovat pointu celého příběhu, ale mohu vás dopředu uklidnit – jde o krásnou pohádku pro starší a pokročilé, která naprosto ctí veškerá pravidla tohoto žánru. Tedy všechno zlo je na konci zažehnáno, a pokud nezemřeli, žijí hlavní hrdinové knihy na břehu Erijského jezera dodnes.

broskev28
broskev28
19.03.2023

Díky za skvělou recenzi; bohužel i oddechovka může být nudná a otravná, což tahle není, takže víc takových! A jestli jsme knižním rájem na zemi, tak zaplaťpámbu za to - aspoň nemusíme sledovat a poslouchat ty bláboly našich politiků, den ze dne ubožejší, směšnější a amatérštější. Třeba nás některá z knih dovede i k (sebezáchovným) činům . . .