Tato recenze byla smazána.

Dcera

recenze

Dcera (2016) 3 z 5 / Blahona
Dcera

Tuto knihu nemusím asi sáhodlouze představovat. Série Selekce si získala takovou oblibu a popularitu ve světě i u nás, že si připadám, jako jedna z posledních lidí na zemi, která knihu navazující na původní ucelenou trilogii, přečetla až nyní. A protože si vedu deníček o všech svých přečtených knihách v poslední době, dovolím si vás milí čtenáři "obtěžovat" touto recenzí.

Pojďme se tedy na čtvrtý díl série s názvem Dcera podívat trochu podrobněji.

Hlavní hrdinkou je dcera Americy a Maxona, jak můžeme vytušit z názvu, tedy páru z původní tolik opěvované Selekce. Pro ty, kteří strávili poslední roky dovolenou na měsíci, bych ráda přiblížila svět.

Ocitáme se v dystopické budoucnosti, kde namísto USA vznikla monarchie a zemi vládne královský pár. Je zvykem, že budoucí panovník/ panovnice si vybírá svého životního partnera prostřednictvím Selekce.

V případě Dcery jde o jakousi reality show, při které se z obrovského množství ženitby chtivých nápadníků krásné a mocné budoucí královny Eadlyn, vylosuje 35 mužů, kteří se stanou po určitou dobu hosty v královském paláci a mohou soutěžit o její vznešenou ručku.

Po konci původní Selekce by jsme mohli předpokládat, že po zrušení systému kast si celá země bude žít šťastně až do smrti, jak už to v pohádkách bývá. Bohužel všechno je jinak!

Na začátku knihy se dozvídáme, že zemí zmítají nepokoje a král Maxon se zoufale snaží získat čas pro nějaké účinné řešení. Proto rodiče navrhnou Eadlyn uspořádat Selekci, která by lidi zaměstnala a odvedla pozornost od nepokojů.

Eadlyn přes velkou nechuť nakonec se Selekcí souhlasí. Slibuje si, že odradí postupně všechny nápadníky, aby se nemusela někomu zavazovat. A tak Selekce může začít! Je možné, že by některý z mladíků dokázal rozehřát její chladné srdce?

Můj dojem:

Přiznám se, že nejsem zarytá fanynka původní trilogie, pojednávající o Selekci z pohledu Americy. Kniha se mi sice líbila, protože mám ráda příběh o Popelce. Téma, kdy se z chudé a osudem zkoušené dívky stane královna a potká svého prince, bude určitě pro dívky vždycky lákavé. Snít je přeci krásné! Navíc skutečnost, že jde svým způsobem o soutěž přidává další atraktivní aspekt. Přesto si myslím, že už původní trilogie mohla být napsána mnohem lépe.

V Dceři všechno toto, co působilo neotřele v původní Selekci, je už jednou propráno, vymáčeno a vyždímáno. Proto si autorka musela najít novou šťávu pro její další dva díly, vyprávějící příběh Eadlyn.

Vsadila na to, že tentokrát je vyprávění z druhé strany, tedy vše vidíme očima Eadlyn, která má před sebou bandu cizích kluků a měla by se aspoň trošičku snažit mezi nimi hledat sympatické kandidáty. A právě v nezajímavosti oněch kandidátů kniha prohrává. Jakoby všechnu svou pozornost autorka upnula na postavu Eadlyn a zaměřila se na její vývoj od sobecké, chladné a rozmazlené následnice trůnu k Eadlyn, která má možná nakonec i nějaké city a stává se z ní v průběhu knihy mnohem lidštější verzí sebe samé. Takže na konci knihy ji dokáži mít i ráda.

Tento vývoj hlavní hrdinky je opravdu funkční a byla to zásadní věc pro mé kladné hodnocení knihy. Bohužel kluci se autorce nepovedli. Jsou všichni tak průměrní! Mezi nápadníky úplně chybí skutečně zajímavé osobnosti a já mezi nimi bohužel nenacházím jedinou aspoň trochu charismatickou postavu. Jaká velká škoda! Mohla to být dobrá kniha, takto je pouze průměrná.

Co se týče vykreslení světa a problémů země, jsem dost shovívavá, vzhledem k žánru YA. Prostě mi tady nevadí to velké zjednodušování politiky.

Další postavy:
Kladně bych hodnotila postavu krále Maxona, který je zde vykreslen moc sympaticky. Zato America působí jako by úplně ztratila osobnost. Člověk by řekl, že jde o úplně jinou postavu, když ji vidíme jako celkem nudnou matronu v roli matky Eadlyn. Pokud už jste knihu četli, neměli jste pocit, jako by z její postavy vyprchala všechna pro ni typická energie?

Závěr:

Závěr knihy byl podle mě jeden velký průšvih. Bohužel autorka sáhla po hodně vynuceném konfliktu, a tak ve mě poslední stránky vyvolaly pouze rozpaky.

Verdikt:

Kniha je samozřejmou nutností pro skalní fanoušky Kiery Cass. Je to celkem příjemné čtení, které mě však nedokázalo dostatečně ztrhnout. Přesto si druhý díl přečtu. Spíš ale ze zajímavosti, protože jde o jednu z nejpopulárnějších sérií, než z pocitu, že bych tuto druhou Selekci potřebovala skutečně číst.

Hodnocení: 65%

Obálka:

Jak už je u této série zvykem, obálka je dech-beroucí. Bude se krásně vyjímat ve vaší knihovně.

Hodnocení obálky: 100%

www.kniznisiesta.cz