Dávny zločin klope na dvere

recenze

Temný priateľ (2020) / marcoz
Temný priateľ

Anglický spisovateľ Alex North prichádza s druhým krimirománom a očakávania čitateľov sú po predchádzajúcom Šepkárovi značne vysoké. Aj ja som patril k tým, ktorých potešilo ohlásenie novej knihy v slovenčine a nevedeli sa dočkať, kedy ju budú držať v rukách. Temný priateľ je opäť samostatným príbehom bez príslušnosti k sérii, takže po ňom môžete siahnuť aj v prípade, že ste sa s autorom ešte nezoznámili (hoci obe knihy spája jedna postava). Kto by však čakal knihu v rovnakom štýle ako Šepkár, môže byť trochu sklamaný. Temný priateľ si totiž razí vlastnú cestu a to sa prejavuje aj v jeho celkovom vyznení. North tentoraz stavil skôr na psychologickú stránku prípadu, než na napätie plynúce z pátrania po vrahovi, a výrazný - priam hororový - prvok ilúzie.

"Všetko mi to pripadalo úplne nezmyselné. Ak Charlieho pred dvadsiatimi piatimi rokmi nedokázala nájsť polícia, čo asi tak mohlo dosiahnuť pár amatérov na internete? Bez ohľadu na to mal každý z nich svoju obľúbenú teóriu o tom, ako sa mu podarilo zmiznúť. Niektorí si mysleli, že zvyšky jeho tela sa ešte vždy nachádzajú niekde v hlbokých lesoch okolo Grittenu a čakajú na to, kedy ich niekto objaví. Iní boli presvedčení, že mu pri zmiznutí pomáhal komplic a ešte stále je nažive." (str. 104)

Atmosféra blízka Stephenovi Kingovi však nie je tým jediným, čo možno poznať aj z iných diel. V tomto prípade máte dve možnosti - buď sa pohoršiť nad Northovou inšpiráciou, alebo brať jeho román ako poctu známym titulom či autorom. Ja som sa rozhodol pre druhý variant a užíval som si nastolenú náladu. Koncepcia deja vás tak či tak núti zistiť, ako sa prejaví minulosť, či sa poodhalí závoj miestnej legendy a aký vplyv majú sny na naše konanie. Škoda, že hororový nádych nebol napokon využitý vo väčšej miere a ku koncu šiel takmer dostratena. Temný priateľ je síce v prvom rade triler zakotvený v realite, no počiatočné vábenie ostane len pri prázdnych sľuboch. Ešteže to vynahrádza zaujímavá zápletka. Pred štvrťstoročím sa skupina chlapcov dopustila rituálnej vraždy a jeden z nich, Charlie Crabtree, zmizol bez stopy. Paul Adams mal priame spojenie s vrahmi aj obeťou a po odchode z rodného mesta sa zaprisahal, že všetko nechá navždy za sebou. Lenže život má vlastné spôsoby, ako uzavrieť kruhy, a tak sa Paul po rokoch vracia naspäť. Jeho umierajúca matka takisto nechce nechať minulosť nevyjasnenú a privádza syna na cestu k pravde. Tá sa zdá byť desivejšia, než si spočiatku myslel, a najmä nebezpečne blízko. Ktosi totiž napodobnil Charlieho beštiálnu vraždu a Paul sa ocitá v centre diania. Nielenže ho ktosi sleduje, ale pod vplyvom okolností a známych miest sa mu vynárajú spomienky z dospievania. Vývin deja tak sledujeme v dvoch časových rovinách, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a účinne budujú napätie. Línia z prítomnosti navyše poskytuje priestor aj vyšetrovaniu zločinu prostredníctvom detektívky Amandy Beckovej (ak je vám jej meno povedomé, napoviem vám - ako postava vystupovala aj v Šepkárovi). Vzhľadom na rozohrávanie prepracovanejšej hry zahŕňajúcej lucidné sny, tieňové figúry či duchov, môže niekomu pripadať úvod románu pomalší. Alex North sa nikam neponáhľa, napokon, ani jeho hrdina sa veľmi nehrnie do rozuzľovania zamotaného prípadu. Postupne vás však čoraz viac vťahuje do príbehu, aj keď sa nedá povedať, že by boli nakoniec vysvetlené či dotiahnuté do konca všetky mystické prvky.

"Zobuď sa. Keď som však oči opäť otvoril, sen bol ešte živší ako predtým. Miestnosť som mal stále pred sebou a navyše som cítil, že mi niečo stojí rovno za chrbtom. Naskočila mi husia koža. Zobuď sa. Zacítil som vôňu listov a zeminy a začul príšerný škrípavý zvuk: akoby ktosi ťažko dýchal cez upchaté hrdlo. Zobuď sa, zobuď sa, zobuď sa! A potom ma okolo tváre chytila vlhká červená ruka. Jej prehnité prsty mi zovreli nos aj ústa a umlčali ma. Pokúsil som sa nadýchnuť. Nič. Začal som sa dusiť, v panike som sa metal. Teraz mi už bolo jasné, prečo som sa nevedel prebudiť. Pretože to nebol sen." (str. 157)

Hlavným ťahúňom príbehu je nepochybne Charlie Crabtree. Myslím si, že keby sa autor viac venoval tejto postave, román by to podvihlo o hviezdičku vyššie. Niežeby Paul nebol dostatočne zaujímavý, ale trilery stoja a padajú na nevšednom páchateľovi a hrozbe, ktorú predstavuje pre vyšetrovateľov aj nič netušiace obete. Tajomno okolo Charlieho je skvelým východiskovým bodom, no nemôžem sa zbaviť pocitu, že Alex North dostatočne nevyužil jeho potenciál. Temný priateľ je tak síce vydareným žánrovým kúskom, ale neprekračuje pomyselné hranice a istým spôsobom dopláca aj na predchádzajúceho knižného súrodenca, s ktorým ho mnohí budú porovnávať.