Dáte si sušenky?

recenze

Všem klukům, které jsem milovala (2015) 5 z 5 / PokiCz
Všem klukům, které jsem milovala

Napůl korejská a napůl americká rodina, do které se narodily tři dcery. Tři sestry, z nichž je Lara Jean ta prostřední a nejobyčejnější. Lara Jean píše vzkazy všem klukům, které kdy milovala a vkládá je do obálek, které následně ukládá do krabice na klobouky. Jednoho dne se krabice ztratí a pro Laru Jean tak začíná neskutečné trápení, vymlouvání a stud.

Štve vás jak často jsem v prvním odstavci zmínila jméno Lara Jean? Zvyknete si. V knize je zmíněno opravdu tolikrát, že bych si ani netroufla jej spočítat. Vadí to? Ne. Uznávám, že mě to několik kapitol vytáčelo a přivádělo k šílenství, ale zvykla jsem si a musím uznat, že je to skvělé jméno. Teď už si nedokážu představit, že by se hlavní hrdinka jmenovala třeba Emily.

Lara Jean je naivní šestnáctiletá studentka střední školy, která právě v rámci dospívání zažívá krizi. Její starší sestra odchází na vysokou školu a ona tak dostává na starost svého otce a mladší sestru. Nijak jí to neusnadňuje ani fakt, že k nim pořád chodí kluk od vedle, který je zároveň bývalý přítel její starší sestry a kamarád od dětství. Lara Jean svou úlohu pochopitelně moc nezvládá a dovolím si tvrdit, že je někdy až komické, jak na některé věci zapomíná.

Kniha o lásce? Ne, je to kniha o sesterství. Ač to z názvu a anotace moc nevypadá, Lara Jean opravdu miluje svou rodinu a vzhlíží ke své starší sestře. Vzdálenost mezi nimi se neprojevuje pouze na mapě, ale i v jejich srdcích. Musím říct, že sesterství autorka vystihla skvěle, opravdu jsem z textu cítila všechny pocity, které hlavní hrdinka zažívala a mohu je dokonce potvrdit. Důležité je zmínit i to, že Lara Jean je napůl Korejka a napůl Američanka. Autorka se tomuto tématu ve svých knihách hodně věnuje, jelikož v knihách i ve filmech chybí hlavní hrdinové, kteří by byli součástí této etnicity.

Ze začátku se mi celý příběh zdál hloupý. Slyšela jsem na něj hodně negativních názorů a vlastně právě díky tomu jsem se rozhodla Všem klukům, kterém jsem milovala přečíst. Oko za oko od Jenny Han se mi zrovna moc nelíbilo, proto jsem se chtěla přesvědčit a popřípadě utvrdit v tom, že autorka opravdu píše jenom průměrné knihy, kolem kterých je velké haló. No, opak je pravdou. Oko za oko mě sice zklamalo, ale Lara Jean mě nadchla.

Moc se mi líbilo zakomponování jídla do příběhu. Podle Jenny Han je totiž poznávání jídla zároveň poznáváním kultury. Lara Jean velmi ráda peče a během čtení je snad téměř nemožné nedostat na něco chuť. Zdá se mi, že je to jedna z věcí, které dělají sérii o Laře Jean výjimečnou.

Stránky ubíhaly a Lara Jean zmoudřela. Kluci, kteří se v prvním dílu vyskytli nabývali svých kladných i záporných vlastností a utvářel se milostný trojúhelník. Většinou mě milostné trojúhelníky neberou, ale Jenny Han napsala své charaktery skvěle. Oba kluci měli něco do sebe. Většinou se v milostných knihách nijak nevyžívám, ale tohle bylo úplně jiné. Svého favorita jsem si vybrala téměř hned a až do konce knihy jsem mu fandila. Celou dobu jsem doufala, že mě nezklame a těšila jsem se na každou scénu, ve které se objeví.

Pod krásnou obálkou se ukrývá i velmi čtivý text. Kromě neustále opakovaného jména Lara Jean vás totiž Jenny Han vtáhne do děje a nepustí vás, dokud nedočtete poslední kapitolu i s poděkováním. Uznávám, že Jenny Han je Autorka s velkým A a už nikdy o ní nebudu tvrdit opak. Pokud hledáte knihu, která je skvělá na odreagování, ideálně máte sestru, jste v podobném věku jako Lara Jean nebo hledáte prostě jen dárek pro kamarádku, mohu jenom doporučit. Pokud ani jedno nesplňujete, tak vás můžu alespoň nalákat na film, který zřejmě cílovou skupinu o něco více rozšíří.

Poki z archivnik.blogspot.cz