Dan Simmons - Páté srdce

recenze

Páté srdce (2016) 4 z 5 / maphiosso
Páté srdce

Americký spisovatel Dan Simmons byl českým čtenářům doposud představen s kolísavým úspěchem. V průběhu let u nás vyšlo v různých nakladatelstvích mnoho jeho titulů a byť se mezi nimi najdou i opravdové skvosty, které jsou ozdobou nejedné knihovničky fanouška fantastiky, převládala spíše pachuť nad zpackanými překlady a nulovou korekturou nakladatelství Plejáda publishing, které vydávalo Simmonsovy knihy v posledních letech. Když Plejáda ukončila roku 2013 svou činnost, nemělo žádné nakladatelství o autora s pošramocenou pověstí zájem. Málokdo proto očekával vydání jeho nejnovější knihy Páté srdce nakladatelstvím Mystery Press.

Děj je zasazen do roku 1893, kdy se v Paříži na břehu řeky Seiny setká slavný spisovatel Henry James s anglickým detektivem Sherlockem Holmesem. Ten jej požádá o pomoc při vyšetřování úmrtí Clover Adamsové, manželky váženého amerického historika Henryho Adamse. Za její údajnou sebevraždou podle všeho stojí něco víc, než by se na první pohled mohlo zdát, dokonce by mohla být její smrt spjata se záležitostni světového významu. Holmes se tou dobou nachází uprostřed tříletého období, kdy předstírá svou smrt, protože díky svým dedukčním schopnostem pojal podezření, že je pouhou literární postavou. Henry James po prvotním odmítnutí nakonec svolí, a vydává se s Sherlockem Holmesem do Washingtonu případ objasnit.

Dan Simmons od první kapitoly potvrzuje pověst skvělého vypravěče. Čtenář je díky svižnému úvodu rychle vtažen do příběhu a velmi záhy se seznámí s autorovým smyslem pro detail. Simmons je známý svými historickými výzkumy a veškeré jeho popisy věrně vykreslují období konce 19. století. Žánr „historická fikce“ nabízí mnoho zajímavých možností a autor si je tohoto faktu dobře vědom. Popouští uzdu své fascinaci historií, literaturou a filozofií. Hlavní hrdiny usazuje ke stolu k velikánům americké historie jako jsou Thedore Roosvelt, Rudyard Kipling, Mark Twain a dalším a nechá je vést vznešeným dobovým jazykem intelektuální rozhovory o literatuře, filozofii a umění. Tyto zpočátku poutavé pasáže knihy brzy překročí únosnou mez a stanou se nezáživnými. Prostřední část knihy ovšem není jen jeden velký banket americké smetánky. Děj oživují Holmesovy a Jamesovy výpravy z domu svého amerického hostitele a postupně odhalují tajemství případu. Kniha je protkána odkazy na díla Arthura Conana Doyla a nejednou je z některým z nich Sherlock Holmes přímo konfrontován, což vede k mnoha vtipným situacím. Například, když se Sherlock pohoršuje nad ilustracemi k povídce v magazínu Strand:
„Sice podobnou čapku vlastním, ale rozhodně ji nenosím v jednom kuse, jak Pagetovy ilustrace naznačují. A ano, příležitostně cestuji ve vlněném, cestovním svrchníku, stejně jako tisíce jiných britských džentlmenů, kteří odjíždějí z města.“
Závěr se nese v duchu špionážního thrilleru a uspokojivě objasňuje všechny otázky a motivace hlavních postav, včetně Sherlockova metafyzického problému.

Páté srdce není Simmonsovou stěžejní knihou, jistě ale patří k těm zdařilejším, které v žánru historické fikce napsal. Především je pak důstojnou poctou Arthuru Conanu Doylovi a jeho dílu. Velká pochvala patří nakladatelství Mystery Press za velmi povedenou grafickou úpravu a zpracování knihy a také Alžbětě Lexové za překlad, který si autor jakým je Dan Simmons, zaslouží.

Komentáře (0)

Přidat komentář