Další slunečný den už nikdy nepřijde...

recenze

Slunce na útěku (2016) / Aires
Další slunečný den už nikdy nepřijde...
Představte si konec světa. Konec civilizace, jak ji známe.
Večer uléháte se západem slunce, ale další slunečný den už nikdy nepřijde.
Za okny jen šeď, prach, nic..žádný život, jen chlad a číhající smrt.


Mike a Bessy. Spojuje je přátelství a touha přežít. Jen náhodou se jim povedlo uniknout a v bezpečí přečkat katastrofu nevídaných rozměrů, která po sobě zanechala jen spálenou zem a smrt. Teď, po dvou měsících konečně mohou opustit svůj úkryt a vydat se vstříc nebezpečnému a radioaktivitou zamořenému světu tam venku. S nejmodernějším vybavením mají naději přežít 12 dní. Podaří se jim během té doby najít další lidi nebo nedotčené místo vhodné k přežití? Existují vůbec další přeživší? Nebo jsou snad poslední?

Čeká je cesta plná překážek, kdy se budou muset vypořádat nejen s nepříznivými podmínkami, ale i s lidmi, kteří se nezastaví před ničím. Na vlastní kůži si prožijí peklo a otestují, co všechno jsou schopni zvládnout. A přeroste jejich přátelství snad v něco víc?

Živí budou závidět mrtvým. A lidé se budou bát lidí.

Slunce na útěku je ryze postapokalyptická kniha. Konec světa není novinkou, ale v tomto případě ho autor stvořil opravdu nemilosrdně krutý. Lidem se povedlo vyhladit sami sebe a teď za to mohou jen pykat. Kniha vám nabízí to nejlepší, co ke správnému postapo příběhu patří. Autor se s hlavními hrdiny nepáře a ti se musí poprat se spoustou ošemetných situací. Můžete tak počítat se spoustou akce, nebezpečím, srdce a nervy drásajícími scénami.

Kniha je napsaná ve třetí osobě. Začátek je vlažný a možná někoho předčasně odradí, jelikož to pravé čtenářské potěšení přijde až poté, co Mike a Bessy opustí svůj bunkr. Naštěstí na to nemusíte čekat dlouho. Na hovorový styl autora je nutné si zvyknout. Po prvních dvou kapitolách jsem měla nutkání knihu odsoudit jako průměrnou. Vyplatí se však vyčkat. Vše se s každou stránkou zlepšuje. A konec je ukázkově překvapivý, díky němu se kniha rozhodně mezi průměrné zařadit nedá. Můžete se jen domýšlet, jak to všechno vlastně skončí.

Jediné, co knize ubírá na kráse, jsou hlavní hrdinové. Chybí tu nějaký opravdu sympatický hrdina, třeba drsný klaďas typu Daryl z Živých mrtvých. Bessy vše zvládá s přehledem, zatímco Mike je zhýčkaný mladík, který se potřebuje pochlapit. V průběhu knihy sice projde velkým vývojem, ale ze začátku se chová dost nemožně. Můžete tak sledovat, jak se s koncem světa vypořádá úplně obyčejný člověk, ale těžko vám výrazně přiroste k srdci.

Velká škoda volby jeho charakteru, protože jinak je kniha čtivá a dějem velmi uvěřitelná. Jak název napovídá, tohle není sluníčkové čtení pro jemné duše. Z představy toho, jak by náš svět jednou mohl skončit, vám nebude zrovna nejlépe. A František Niedl vás nechá si tohle prožít skoro na vlastní kůži. A tak je to správně, k tomuto žánru drsná realita patří. Vyzkoušejte si - přežili by jste?

Komentáře (0)

kniha Slunce na útěku recenze