Čtyřka

recenze

Čtyřka: Divergentní povídky (2014) / JiPu
Čtyřka: Divergentní povídky

Na tuto knížku jsem se neskutečně moc těšila. Považuji se za fanouška této série, i když mě ve skutečnosti okouzlila jen Divergence a pokračování mi přišlo slabší, ale tuto trilogii mám celkově samu o sobě ráda a proto jsem se Čtyřky nemohla dočkat.

Dějem nás provází Tobias. Ze začátku se dozvídáme, jak vypadal jeho život, když žil ještě společně s otcem. Co všechno musel doma snášet a s čím vším se musel sám vypořádat. V této první části objevujeme nejvíce z Tobiasových pocitů a emocí. Poznáváme ho ještě jako vystrašeného kluka, jako dítě... Rozhodně je to zajímavé.

V další části se z Tobiase stává nováček u Neohrožených a je podroben výcviku. Opět je to něco jiného, než na co jsme byli zvyklí a je to další úhel pohledu, který nám autorka umožnila. Tobias čelí nejednomu problému, který mu přijde do cesty a postupně se ze sebe snaží vybudovat Čtyřku... Nového člověka, bez jakékoli minulosti. Člověka, který se nekrčí strachy před svým otcem, ale hrdě se dokáže postavit problému, dokáže zasáhnout.

A pak do knihy vstupuje Tris, tak jak ji známe. Pro Čtyřku je to zprvu pouze první skokan z přeběhlíků, ale postupně v něm dívka začne vzbuzovat empatii a objeví v ní člověka, kterému může věřit. A tak se společně rozhodnou čelit nespravedlnosti a intrikám, které se pomalu začínají objevovat a které jak všichni víme, budou mít nemalé následky na všechny frakce.

Knížka se četla dobře a vzhledem k její tloušťce se dá do tří dnu v pohodě přelouskat. Na začátku jsem se obávala, aby mě příběh bavil, když v podstatě vím jak se vše bude ubírat a znám spoustu souvislostí a i dopady rozhodnutí, která hlavní postavy řeší. Byla jsem však mile překvapena. Každý člověk totiž věci vidí odlišně a to, co jsme viděli očima Tris v Divergenci není vždy totožné s tím, jaký názor a jak na danou situaci pohlíží Tobias. V ději se také objevilo pár drobných vysvětlení k věcem, které v Divergenci nebyli třeba tak podstatné a zůstali jakoby otevřené.

Knihu hodnotím jako povedenou a jsem ráda, že autorka opět dokázala svůj talent. Čtyřka - Divergentní povídky je pro všechny fanoušky této série, protože kdo by nevyužil šance se ještě jednou podívat k Neohroženým?