Čtivě a užitečně o výchově dětí zdaleka nejen(!) pro křesťanské rodiče

recenze

Rodiče v akci (2011) / denpek (413 views)
Čtivě a užitečně o výchově dětí zdaleka nejen(!) pro křesťanské rodiče
Jako rodič i jako pedagog jsem četl mnoho knih o výchově dětí. Nepamatuji se, že by mě některá tak nadchla a připadala tolik užitečná a přitom čtivá jako tato.
Autorský pár velmi zralým způsobem i s vtipným nadhledem reflektuje své zkušenosti rodičů, manželů, křesťanů a rodinných terapeutů. Hned v úvodu poukazuje na možný klam, že rodič předává svému dítěti náboženskou víru výhradně tehdy, když mluví o Ježíši. Připomíná, že milost staví na přirozenosti, a proto nelze počítat s účinným předáváním hodnot bez jednání v řádu lidského těla a emocí a bez pochopení toho, co se skutečně odehrává mezi rodiči a dětmi. Kvůli tomu zve čtenáře „na cestu od uklízení pastelek k lásce k Ježíši“.
Kniha má jednoduchou, jasnou strukturu, která vědomě může sloužit i jako jakási metodika k postupné změně výchovných „zlozvyků“. Kapitoly jsou podle témat hierarchicky seřazeny od nejzákladnějších přirozených návyků až po duchovní rizika. Vždy začínají srozumitelným vysvětlením problému, které ilustrují příklady z praxe. Dále ukazují důsledky špatných a dobrých řešení a nadějné výhledy do budoucnosti.  Každá kapitola je zakončena shrnutím a návrhem časově vymezeného „domácího úkolu“ i se způsobem závěrečného zhodnocení.
Přestože autoři cílí na výchovu víry, až překvapivě by většina knihy mohla být přístupná a užitečná i rodičům, kteří „nevěří“. Samozřejmě, každý nemusí souhlasit s navrhovanými výchovnými zásadami. Určitě některé čtenáře bude zřejmě iritovat „takové omezování a nucení“ malých dětí a „taková volnost a svoboda“ velkých dětí. Ale mně mluví z duše a ze svých zkušeností potvrzuji, že jiné opravdu „fungující“ jsem nepoznal.
Osobně knížku hodnotím jako „prorockou“ a vřele ji doporučuji jako „povinnou četbu“ pro páry připravující se na manželství, rodičovství i pro stávající rodiče ještě nedospělých dětí.

kniha Rodiče v akci recenze