Ctitel

recenze

Ctitel (2016) / evasamankova
Ctitel
Život je nevyzpytatelný. V jedné chvíli svítí slunce, nikde ani mráček, a v té příští se nečekaně přižene bouře. Přinese povodeň, poláme větve, odnese štěstí. Zůstane jen svěšená hlava, bolest na prsou a rozšlapané sny…

Leckterá bouře v osobním životě bývá ničivější, než ta přírodní. Vše se zbortí, když nás zradí blízký člověk, jemuž jsme důvěřovali, milovali ho. Když odejde ten, který byl až dosud tím nejdůležitějším pilířem… Vyrovnat se s podobnou ztrátou bývá víc než těžké. A přesně toto potkalo hlavní hrdinku románu Ctitel - čtyřicátnici Leonu Dornovou. Manžel ji po mnoha společných letech opustil kvůli milence, navíc v době, kdy se Leona ještě nestačila vzpamatovat ze šoku, který utrpěla, když se zcela náhodně stala očitou svědkyní sebevraždy cizí mladé ženy, která před jejími zraky vyskočila z okna.

Leona je zničená a na dně. Ale to je bohužel teprve začátek všeho… Její křehkost přiláká mužské „predátory“ a ona se ocitne ve smrtelném nebezpečí… Autorkou románu Ctitel je německá spisovatelka Charlotte Linková, od níž už čeští čtenáři mohli číst kupříkladu knihy Šmírák, Zapomenuté dítě či V údolí lišek. Její styl se vyznačuje výraznou profilací postav, hlubokým vhledem do osobních krizových momentů daných hrdinů, či zápletkou v duchu tradiční detektivky.

Ctitel rozehrává dvě dějové linky. Kromě Leoniných peripetií sledujeme také dění kolem vraždy mladé dívky, jež byla brutálně ubodána neznámým pachatelem v lese. Dva zdánlivě nesouvisející příběhy… a přeci se v jistém momentu protnou…

Charlotte Linková vypráví chytlavým způsobem, velký prostor věnuje svým postavám, jejichž osudy jsou právě tím největším otazníkem v příběhu. Stránky jsou prošpikované napětím navzdory tomu, že tady ani tak nejde o to „Kdo?“, resp. postava pachatele je vcelku brzy zřejmá, ale spíše o to, co bude dál. Čtenáři čekající velké dějové zvraty podobné těm, které se objevily v předešlých autorčiných knihách, tak mohou být trochu zklamáni. Vzhledem k tomu ale, že Ctitel vyšel v originále poprvé už roku 1998 a spadá tak spíše do počáteční tvorby Linkové, nejde, nahlíženo touto optikou, až o tolik nepochopitelný faktor.

Ctitel je v každém případě výborným a čtivým psychologickým románem s postupně houstnoucí atmosférou, který rozhodně stojí za přečtení.

Komentáře (0)

kniha Ctitel recenze