Čtení pro každou z vás

recenze

Slunečnice (2014) / jjanculka
Čtení pro každou z vás
K přečtení téhle knihy mě vedla zvědavost – Kláru Mandausovou můžete znát jako blogerku, novinářku a redaktorku časopisu Marianne. Do psaní románu se však pustila poprvé. Zajímalo mě tedy, jak se popere s formou delší, než je novinový sloupek. A rovnou mohu napsat, že se s ní poprala skvěle. Vznikl neuvěřitelně lidský, milý a vtipný příběh obyčejné ženy.
Hlavní hrdinka Kristina má, zdá se, všechno v životě srovnané a bezproblémové. Milujícího manžela, krásnou zdravou dceru, kamarádky a k tomu vysněnou práci redaktorky. To všechno do chvíle, než na horách potká svou dávnou lásku, Štěpána, který jí vždycky oslovoval „Slunečnice“, plánoval s ní budoucnost a nakonec jí opustil. Setkání s ním v Kláře zaseje semínko pochybností, zda si pro život opravdu vybrala toho pravého. Brzy se objeví na obzoru další muž a semínko dál klíčí. K tomu přidejte neustálou snahu uspět v práci před mladšími kolegyněmi (které nemusejí zůstávat doma s nemocným dítětem nebo šít po nocích kostýmy na maškarní ve školce), snahu být skvělou mámou, manželkou, kamarádkou…. Je toho prostě trochu moc. Moc i na zvířecího psychologa, v jehož ordinaci Kristina nakonec skončí.
Žádného vážného, depresivního čtení plného naříkání nad životem se ale bát rozhodně nemusíte. Autorka vše popisuje s nadhledem novináře a vtipem a lehkostí fejetonisty. Text plyne, ani nevíte jak, a vy se vlastně od začátku do konce usmíváte, i když to zas tak k smíchu není, a jen si říkáte „To znám, to znám a tohle taky znám…“ Všetečné otázky šestileté dcery, bláznivá kamarádka hledající toho pravého i šéf, kterého byste nejradši nakopali do zadku – a k tomu pořád dokola ta láska. Je fajn si přečíst o tom, jak tohle zvládá někdo jiný. A to čtení je tak příjemné a milé, že jsem byla najednou na konci knihy a bylo mi líto, že už ji nemůžu číst dál. Pokud hledáte úsměvné, ale zároveň pravdivé čtení o normální ženě dnešní doby a jejích starostech, pusťte se hned do čtení!
Přeju všem příjemné čtení a usměv na tváři.

Komentáře (0)

kniha Slunečnice recenze