Čtenářská recenze

recenze

Holky někdy koušou (2014) 4 z 5 / Boboking
Holky někdy koušou

Titulem „Holky někdy koušou“ nám ostravské nakl. Fantom Print přináší další úspěšnou sérii dneska tolik čteného fantastického podžánru zvaného urban fantasy. Obdobně jako u dalších cyklů urban fantasy, kterými je právě Fantom Print pověstný, i zde je hlavním námětem náš reálný svět, ve kterém žijí bytosti známé spíše z mytologie či legend – upíři, vlkodlaci, skřítkové, víly, atd.

Ale zatímco většina těchto sérií pracuje s faktem, že pro běžného smrtelníka je tento svět snových příšer utajený, americká autorka ve svém nejslavnějším seriálu pracuje s opačným principem: „Začalo to před osmi měsíci, kdy byl v Sun-Times a v Tribun poprvé otištěn dopis, jakýsi upíří manifest, který se rozšířil do novin po celé zemi. Tehdy upíři vystoupili na veřejnost a ohlásili světu svou existenci. Někteří lidé věřili, že je to jen novinářská kachna, ovšem jen do následné tiskové konference, kdy tři z nich předvedli tesáky.“

Naše mladá hrdinka Merit nad tím mávla rukou, dělala si z toho spíše legraci. Ovšem do doby, než se stala taky jednou z nich. Nechtíc. „Ten příběh začal pár týdnů před mými osmadvacátými narozeninami, oné noci, kdy byla má přeměna dokonána. Tehdy jsem se vzbudila na zadním sedadle limuzíny – tři dny poté, co jsem byla napadena, když jsem procházela kampusem Chicagské univerzity.“

Cesty zpět není, a tak Merit nezbývá než si osvojit život tvora noci a především se podvolit pravidlům této podivné komunity. A v tom je tak trochu háček. A tento háček je vlastně hlavním tématem i celé knihy. Merit je slečna dosti tvrdohlavá, svébytná a volnomyšlenkářská. Vzpurnost má už v krvi, poněvadž jako dcera místního boháče se rozhodla žít na truc životem obyčejné studentky anglické literatury na státní (!) univerzitě.

Bydlí v domku s kamarádkou Mallory, která má taky k normálnosti celkem daleko, a kromě studia ji toho moc nezajímá. Ovšem nový život, nová pravidla a noví přátelé teď všechno mění. A když se k tomu připočte, že vůdce jejího upířího klanu z Cadoganského Domu jménem Ethan Sullivan má skutečně neodolatelné charisma a tělo antického boha, na maléry je zaděláno. K tomu se mezi upíry šíří „zlá krev“, protože se neví, kdo z upírů oné noci Merit napadl, a jiné dvě dívky dokonce zabil. Kdo chce upíry zdiskreditovat chvíli poté, co se odhalili lidstvu?

Tento žánr literatury má více označení, a mnohdy se setkáte i s termínem romantic horror. Toto spojení typických hororových a fantaskních prvků s romantizujícími představami dokládá i drobný fakt, že Chloe Neill je členkou jak Science Fiction & Fantasy Writers of America, tak Romance Writers of America.

V „Holky někdy koušou“ je silnější důraz kladen především na empatickou, milostnou stránku příběhu. Jak se z malé šedé myšky stala přes noc žena neskutečné moci, síly a sexappealu, což hned prakticky testuje. A když se k tomu přičte její svérázný charakter, je toho dost na zaplnění dvousetpadesáti stran knihy. Je to úvodní seznámení se světem, kterým Ch. Neill naplnila už deset knih, a další dvě jsou v plánu. Svět, kde nadpřirození ve skříni stále skrývají řádku překvapení. Vše psané svižným tempem plným ironického humoru a typicky dívčí drzosti.
V překladu Petry Kubaškové vydalo nakl. Fantom Print, duben 2014.