Cormoran Strike a Robin pátrají po Jacku Rozparovači

recenze

Ve službách zla (2016) / babsi66
Cormoran Strike a Robin pátrají po Jacku Rozparovači
Už v Harry Potterovi J.K.Rowlingová ukázala, že její silnou stránkou jsou knižní série. Zatímco první díl o Cormoranu Strikeovi Volání kukačky by se dal přirovnat k mapování terénu, v Hedvábníkovi už autorka zdatně vystavěla napínavou detektivní zápletku a nechala více vyniknout charaktery hlavních postav. Ve třetím díle nazvaném Ve službách zla pak nastavenou laťku úspěšně překonává.

Cormoran po rozchodu s Charlotte randí s atraktivní a movitou Elin, toho času v rozvodovém řízení. Robin se pro změnu nachází uprostřed příprav na svatbu se svým dlouholetým přítelem Matthewem. Detektivní business cynického válečného veterána s protézou místo nohy a jeho nadšené asistentky má našlápnuto na růžovou budoucnost. Zkrátka idylka, dalo by se říct.

Tedy až do chvíle, kdy Robin obdrží neobvyklou zásilku.

„A leg?“ repeated Detective Inspective Eric Wardle on the end of the line. „A fucking leg?“
„And it‘s not even my size,“ said Strike, a joke he would not have made had Robin been present.


Useknutá ženská noha není posledním balíčkem tohoto druhu. Podobně jako žena, které končetina patřila, není poslední (ani první) obětí odesílatele.

Z indicií, které vrah zanechal, nabude Strike přesvědčení, že ačkoli adresátem morbidního dárku byla Robin, konečným cílem vrahových hrátek má být on sám. Hra kočky s myší může začít.

A autorka si dala skutečně záležet. Vyšetřování tentokrát neprobíhá na zakázku klienta, ale čistě z iniciativy Strikea a Robin, a spočívá ve vyhledání a následném sledování klíčových podezřelých. Zní to rutinně? Ani náhodou. Při hledání domnělých zabijáků dvojice zavítá do sociálně vyloučených oblastí, striptýzových barů i bordelu. Stranou nezůstávají témata jako pedofilie, sexuální násilí na ženách, duševní poruchy nebo prostituce. Rowlingová přitvrdila, což dokazuje i zahrnutí kapitol vyprávěných z pohledu vraha, jehož myšlenkové pochody jsou cokoli jen ne „women-friendly“.

Máme tu tedy psychopatického sériového vraha, oběťmi jsou brutálně ubodané dívky či mladé ženy, od nichž si novodobý Jack Rozparovač bere na památku tu uši i s náušnicí, tu zase prsty. Ač autorka brnká na vážnější strunu než v předešlých dílech,Ve službách zla není jen o dopadení vraha, ale i samotné ústřední dvojici Strikea a Robin.

Dozvídáme se mnohem více o Strikově dětství, jeho vztahu s matkou a nevlastním otcem. U Robin zase vyjde najevo, proč musela odejít z univerzity. Více prostoru dostává i její snoubenec Matthew. A zatímco dvojici detektivů si nelze neoblíbit, Matthew by se z fleku mohl postavit do řady k hlavním záporákům příběhu. Postavy si vás postupně získají s tím, jak se o nich dovídáte víc a víc. Soucítíte se Strikovou snahou chránit jeho asistentku i s Robininým odhodláním nebýt obětí. Matthewa byste pro jeho intriky nejraději prohodili oknem a policistu Carvera zfackovali za neschopnost. Vše se navíc odehrává v příjemně nastaveném tempu, které směrem ke konci nabírá na obrátkách.

Pokud bylo prvotní seznámení se Strikem a Robin trochu rozpačité, nyní nechala Rowlingová plně vyniknout svůj vypravěčský talent. Ne, že bych ke knížce neměla pár nepatrných výhrad, ale rozhodla jsem se je ignorovat. I když vraha možná odhalíte dříve než Strike, jedno závěrečné překvapení ohledně jeho identity zaručeně čekat nebudete.

Komentáře (0)

kniha Ve službách zla recenze