Coolturní šok

recenze

Anglické listí aneb Coolturní šok (2017) 5 z 5 / Medvědářka
Anglické listí aneb Coolturní šok

O tom, jak se jedna česká dívka vydá do světa na zkušenou jako au pair a nakonec tam zapustí kořeny. Veselé i méně veselé příhody ze života a hlavně vyrovnávání se s jinou mentalitou a stylem života. Vše podané příjemným stylem psaní a velkou dávnou humoru a sebeironie.
Tahle kniha mě uchvátila od prvního pohledu svou obálkou a pak i tím, co nabízela. Lákala na vtipné dobrodružství ze země, kde je humor suchý, počasí vlhké a tradice se dodržují na každém kroku.
Autorka nám dává nahlédnout do svého života, kdy v roce 2002 odletěla do Anglie jako au pair a už zde zakotvila. Má vlastní rodinu, učí ve škole na prvním stupni a do toho stíhá létat i do rodných Čech.
Laskavou formou nás seznamuje se svým životem a tím, jak se čecháček sžívá s jinou kulturou. Má svůj osobitý humor, který mě strašně bavil a byl mi moc blízký. Popisuje své zážitky s au pair a její první rodinou a i to, jaké to bylo vyměnit ji za svou druhou, kde měla více volnosti. Její studium na škole, aby pak mohla učit anglické děti a kolik papírování to bylo. Jak já jí záviděla praxi v Toweru.
Jak si angličané potrpí na různé svátky, o kterých my obyčejní nemáme ani zdání a které tam za vodou oni milují. Jak se slaví Vánoce tam a jak to vypadá u nás. Jaký je rozdíl mezi školstvím u nás a tam. Ani jsem netušila, kolik oni mají prázdnin a o kolik jsme jich ochuzeni my. Prostě coolturní šok jak se patří.
Já se bavila a to pořádně. Četla jsem ji po většinu času ve vaně, kde mám klid na čtení. Pohodové, vtipné s kapkou ironie a tak ze života. Občas jsem se v některých situacích poznávala. Autorka má můj obdiv za to, že se nebála zapustit kořeny v jiné zemi. Její styl vyjadřování a to jak se se vším vypořádala, mě neskutečně dostával.
O tom všem si můžete přečíst i zde Alena Damijo - Blog iDNES.cz, kde se její články vyskytují a díky nim vznikla i tahle skvělá kniha, kterou vydalo nakladatelství IKAR.