Co se to děje v Nonstop knihkupectví pana Penumbry?

recenze

Nonstop knihkupectví pana Penumbry (2013) / Bastera
Co se to děje v Nonstop knihkupectví pana Penumbry?
Smíchejte knihovníka Flynna Carsena, Sandru Bullock z filmu Síť a firmu Google a vznikne z toho povedená čtivá (možná malinko za vlasy přitažená) směska Nonstop knihkupetcví pana Penumbry od autora Robina Sloana. Kniha, jež se snaží skloubit dohromady staré vědění v podobě knih s věděním dostupným pomocí moderních technologií. Kniha jež původně vyšla pouze jako e-kniha získala značný ohlas a dočkala se i papírové verze.


85%

Webdesginer Clay Jannon přišel kvůli ekonomické krizi o místo ve firmě na výrobu dokonalých bagelů. Od dětství je zažraný do fantasy série Kronika dračích písni a možná to byl ten důvod, proč se po zahlédnutí vyvěšeného inzerátu rozhodl vstoupit do knihkupectví pana Penumbryho a přijmout práci prodavače na noční směně. Pravidla jsou jednoduchá: nedívat se do knih ze speciálního "zadního" oddělení a zapisovat pečlivě a podrobně veškeré informace o zákaznících do deníku. No a co obyčejný čtenářský klub, proč z toho dělat vědu, jenže...

Obyčejných zákazníků aby člověk pohledal, členové klubu se chovají čím dál zvláštněji a zvědavost vítězí. Jaké je Clayovo překvapení, když zjistí, že knihy jsou plné šifer. Díky jeho reklamní kampani dorazí do knihkupectví Kat, která je specialistkou na vizualici dat v Google. Společně s ní opraví chybu ve své vizualizaci knihkupectví a po přidání výpůjček zjišťuje zvláštní algoritmy, které vedou k nečekaným událostem. Společně s Kat, spolubydlícím Matem, expertem na modely, a kamarádem milionářem Neelem se Clay (a později i starý a milý pan Penumbra) propracovávají k odpovědím na otázky: co je to za podivný spolek, jak do toho všeho zapadá jeho oblíbený font a co s tím má společeného oblíbená série Kronika dračích písní?

Jestli chcete slyšet o jaký žánr se jedná, pak Vám neporadím. Autor totiž nakombinoval zajímavé kousky z různých žánrů a zamixoval to vše dohromady tak, že to chutná. První část knihy máte pocit, že jste se ocitli v krásném starém knihkupectví a čekáte, jakou a kouzelnou pointu si pro Vás autor připravil. Jenže brzy se o slovo hlásí moderní technologie, bez které by náš hlavní hrdina nikdy nic nezjistil, a příběh se otáčí o 180 stupňů. Autor otevírá problematiku starého vědění ukrytého v knihách a sílu firmy Google a jejich počítačů, která chce všechno vědění získat, zdigitalizovat a zpřístupnit tak, aby v jakoukoliv denní dobu mohl kdokoliv na cokoliv nalézt odpověď. Tato linie se pak proplétá celou knihou a motá hlavy nejen hlavním hrdinům, ale také nám čtenářům.

Slyšela jsem nesouhlasné názory, že v knize toho bylo příliš o firmě Google, programování a podobně. Ano chvilkami to vypadalo jako menší reklama na vše od Google či Apple, ale jinak mi to přišlo celkem vyvážené. Většina termínů z IT prostředí je nenásilně osvětlena, takže i čtenáři, kteří nemají o IT ani pojetí, můžou pochopit o čem se mluví. Na své si přijdou i fanoušci fantasy, neboť naši hrdinové si libují v knize Kronika dračích písní a sami se často stylizují do obvyklých fantasy postav jako čaroděj, zloděj a podobně. Každý si tak ke knize může najít svou cestu. Navíc se zde objevuje plno různých odkazů na svět knih, moderních zařízení či fantasy, že člověka láká si k tomu Google sednout a vše objevit.

Jsem zmatený. Zdá se, že tady mají počítačů dost.
Kličkujeme mezi stoly. Jsou tu vztyčené všechny totemy kancelářské nudy: automat na kávu, malá vrnící lednička, obrovská víceúčelová laserová tiskárna s rudě blikajícím nápisem ODSTRAŇTE ZASEKNUTÝ PAPÍR.

Autor, kromě otázky zda lze zdigitalizovat a používat veškeré vědění na světě a zahodit klasické knihy, nepřinesl v podstatě nic nového. Naopak používá osvědčených prvků, avšak i osvědčené prvky mohou skřipat, nepodaří-li se je dobře spojit a promazat. Autor si s tím však poradil více než dobře a stvořil příběh, který je čtivý, vtipný a ve výsledku s celkem originální zápletkou. Co na tom, že je to malinko přitažené za vlasy a že postavy jsou sice sympatické, ale zase až tak moc do jejich duší nepronikneme.

Má jediná větší výtka směřuje ke konci, příběh postupně rozbíhá docela zběsilé tempo, avšak zdá se mi, že na samotném konci mu jaksi došel dech. Na pár posledních stránkách hop hop a je po všem, po tak náročném pátrání spolu s hrdiny bych si raději vychutnala pořádný konec. Musím ovšem podotknout, že samotné řešení záhady, mě mile překvapilo.

Shrnutí
Žánrově smíšený román o světě knih, IT a otázce, kterou se zabývá lidstvo už od nepaměti. Čtivý, humorný, milý a rychle utíkající i přes ne přiliš originální styl. Postavy jsou různorodé a sympatické, ale nemáme moc času je pořádně poznat. Zápletka je zajímavá a vyústění se mi líbilo, avšak konec pro mě byl přilíš rychlý, raději bych si ho vychutnalo o něco více rozepsaný.

Komentáře (0)

kniha Nonstop knihkupectví pana Penumbry recenze