Co se stane po smrti?

recenze

Maják, mnich a mrtvý dědeček (2013) 5 z 5 / Daffodila
Maják, mnich a mrtvý dědeček

Tentokrát jsem nemohla přehlédnout vyčítavé pohledy, jaké na mě házely knihy vypůjčené z knihovny a tak jsem po jedné, krásně barevné, sáhla. Už v knihovně mě zaujala její "psychedelická" obálka a roztodivný název. A tak jsem se dostala ke knize Fredrika Brounése - Švéda žijícího na Novém Zélandu - Maják, mnich a mrtvý dědeček. Čekal mě vtipně a čtivě napsaný příběh.,

Nový Zéland, r. 2010

George Larson je osmnáctiletý mladík se zálibou v soulové hudbě
(sní o kariéře soulového hudebníka) a velkou slabostí pro spolužačku z Finska Kaisu (asi si dokážete dost dobře představit, o čem sní v jejím případě). Mohl by to být normální a pohodový život jednoho mladíka, nebýt toho, že se mu v noci zjeví mrtvý dědeček - živější než-li kdy dřív - s neukojitelnou touhou po kofeinu a nikotinu a oznámí Georgovi, že musí "zhasnout Maják".

Ač to zní šíleně, vše nasvědčuje tomu, že se vážně děje něco divného - od hmyzu, který píše prosby o pomoc, po mnicha, který se jednoho dne s úsměvem objeví u George doma a tvrdí stejnou nepochopitelnou šílenost, jako jeho dědeček. A tak se George, mnich Tenzin, mrtvý dědeček a Kaisa vydávají na cestu k Majáku.

text Štěstí? Zrovna bojuju o zdravý rozum a holý život, a pokud se to ukáže jako přehnaný nárok, tak se spokojím s holým životem. Štěstí bude muset počkat."Já nevím. Možná... neviset na věcech,""Výborně. Pokud pokoušíš viset na pomíjivých věcech, budeš nešťastný. Bezva. Plácnem si. Tak už šťastný?""Ani ne. Jsem tak nějak částečně podělaný strachy po tom střílení a z pohledu na všechny ty mrtvé a částečně se mi ulevilo, že jsme nejspíš těm agentům utekli, alespoň prozatím, a částečně se cítím provinile, protože jsme tam nechali dědu s Kaisou, a částečně jsem i vyděšený z toho, cos mi řekl o Majáku a o tom, že jsem byl..., a částečně propadám panice, protože netuším, co bude dál... a mám ještě dalších asi deset pocitů, které čekají ve frontě, aby ty pocity vepředu měly dostatek prostoru. Ale štěstí mezi ně rozhodně nepatří."

Bláznivá a vtipná knížka o smrti, reinkarnaci a jednom děsivém vynálezu je plná "buddhovských mouder" mnicha Tenzina - který byl mimochodem mou nejmilejší postavou (hned vedle dědečka). Je to jedno z těch dílek, u kterého hýkáte smíchy a hlavně čtete jedním dechem (a hltáte, hltáte a hltáte). Doporučuji, máte-li chuť na humor, čtivost a trochu toho "vhledu" do své duše.

A já doufám, že ze mě v příštím životě nebude "jedna moc zlomyslná žirafa".

Autor: Fredrik Brounéus
Překladatel: Pavla Paseková