Co se skrývá pod povrchem?

recenze

Ostré předměty (2013) / AndyK
Co se skrývá pod povrchem?
O autorce a jejích knihách jsem toho už tolik slyšela a četla, že jsem se nemohla dočkat, až si na ni sama udělám svůj názor. I když mě nejvíc lákala její Zmizelá, rozhodla jsem se, že začnu pěkně od začátku. A upřímně - ani nevím, jestli se na její další knížky dostane... Ne, zase taková hrůza to nebyla, ale na zadek mě to taky neposadilo...

A přitom to začalo tak slibně. Malé městečko, kde každý zná každého, ještě nevstřebalo brutální vraždu teprve třináctileté dívky, když zmizí další. V tu dobu do města přijíždí mladá reportérka Camille, která sama ve městě vyrostla a má za úkol o případu sepsat článek. Není to pro ni příjemný návrat, ale pro práci je schopná se obětovat. Krátce po jejím příjezdu je nalezeno tělo zmizelé dívky. Stejně jako první oběť - uškrcená, s vytrhanými zuby. Kdo za tak příšerným činem stojí? Někdo z místních? Náhodný projíždějící? Nebo snad příbuzní obětí?

Stejné otázky si klade jak policie, tak samotná Camille, která během sbírání informací pro článek bojuje sama se sebou. Její vztah s matkou je mírně řečeno složitý. A co teprve její mladší nevlastní sestra Amma - drzá, zlá, nevyzpytatelná puberťačka. Nejhůře ale asi nese vzpomínky na Marian. Mladší sestru, která zemřela příliš brzy a jejíž smrt ji ovlivnila natolik, že už nikdy nebude její život normální.

Camille je složitá osobnost, ve které je celkem těžké se vyznat. Na jednu stranu je mi sympatické, že se nejedná o klasickou "dokonalou" hlavní hrdinku, ale na straně druhé mě někdy vytáčela až moc. Ammu jsem nemohla ani vystát. To samé můžu říct o jejich dokonalé matce, která je samozřejmě dokonalá jen zvenčí, což je od samého začátku jasné. Vykreslení postav ale hodnotím jako velmi povedené. I když je díky tomu atmosféra celé knihy depresivní, rozhodně vzbuzuje nějaké emoce.

Co však ale celou knížku kazí, je její konec. Nemyslím tím samotné rozuzlení celého příběhu, ale způsob, jakým nám ho autorka naservírovala. Příliš rychle. Myšlenka byla skvělá, ale zasloužila si daleko víc prostoru. Úplně tak chybělo takové to napětí, které prožívám na posledních stránkách, kdy vstřebávám všechny informace a nevycházím z údivu. A užívám si to. Tady prostě dostanete ránu mezi oči a dál už nic... Což je obrovská škoda!

Komentáře (0)

kniha Ostré předměty recenze