Co může s člověkem udělat moc?

recenze

Macbeth (2018) / eva3695
Co může s člověkem udělat moc?
Macbeth je slibný policista. Na začátku je šéf jednotky rychlého nasazení, poté co provede úspěšný zátah na drogovou zásilku, je jmenován jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Pro něj je to šok, protože měl těžký život, vyrůstal v dětském domově a poté bral drogy. Z nejhoršího ho dostal Banquo, kamarád, který ho „adoptoval“ a díky němu se přihlásil na policejní akademii. A také žena, jeho Lady, majitelka luxusního kasína. Právě ta ho přivede na myšlenku, převzít nad městem moc. Vymyslí plán, jak se zbavit dosavadního šéfa Duncana, a to tak, že ho Macbeth zabije. Jenže touto vraždou to nekončí, aby se dostal k moci, stojí před ním spousta lidí a to i nevinných.
Touha po moci mu zatemní totálně mysl a ten tomu úplně propadne. Macbeth i Lady propadnou drogám, které způsobují halucinace. Pronásledují je démoni minulosti ve dne v noci. Nad Macbethem nemá moc jen Lady, ale za nitky tahá Hekaté – drogový boss, který vše nastražil a vše mu i vychází. Vyrobil novou drogu, kterou nazývá Moc.
Jak daleko Macbeth zajde při své cestě k moci? A podaří se někomu včas ho zarazit?

Spousta mrtvých, litry prolité krve, to je náš Nesbo. Osobně jsem původního Macbetha od Shakespeara nečetla, ale i tak jsem si to uměla představit. Děj zasazený do drogového prostředí působí velmi temně. Po přečtení, to ve mně vyvolalo otázku: „Co je člověk schopný pro získání moci udělat?“
Já jsem zvyklá na styl Nesba, ale tento nový styl mi vůbec nevyhovoval. Četlo se mi to velmi obtížně, a dlouho. Je to něco nového, ale budu ráda, když se vrátíme zpět ke starým dobrým Holeovkám.

Komentáře (1)

kniha Macbeth recenze

apalenik
15.07.2018

Naprosto souhlasím s tímto hodnocením, napsal bych to podobně. Několikrát jsem knihu odložil (abych si od ní "odpočinul") a opět se k ní vrátil. Záměr autora snad chápu, ale Harry Hole je Harry Hole a pravý Jo Nesbo.