Tato recenze byla smazána.

Co mi dala kniha Pět jazyků lásky?

recenze

Pět jazyků lásky (2002) 4 z 5 / karolina0346
Pět jazyků lásky

Snad mi prominete trošku osobnější recenzi. Ve vyznání lásky jsem lehce tápala. Pomoc jsem hledala v knihách. Do rukou se mi dostala tenká knížka Pět jazyků lásky.

Už nadpis první kapitoly Co se děje s láskou po svatbě? mi napověděl, že mě čeká zajímavé čtení. Odpověď na tuto otázku se snažím najít už dlouho. Jsem v tomto ohledu věčný sluničkář. Chci, aby se všichni měli dobře a žili v lásce. Nespokojených párů je mi vždy nesmírně líto. Jasného vysvětlení, proč láska v dlouhodobém vztahu (nemusí se jednat přímo o manželství) často někam vymizí, jsem se dosud nedočkala.

Gary Schapman dlouhodobě působí v manželských poradnách a snaží se vrátit lásku nešťastným párům. Hned na začátku knihy upozorňuje, že největší problémy dlouhodobých vztahů pramení v tom, že partneři nejsou schopni navzájem pochopit své tzv. primární jazyky lásky. Nepochopení tak nedostávají to, co očekávají a cítí se nemilováni. Nechápou, že jim protějšky svými činy dávají najevo lásku. Partneři jsou pak nespokojení. Jejich vztahy často končí smutně.

Prvním jazykem lásky jsou slova ujištění. Člověk s tímto jazykem potřebuje od partnera pravidelně slýchat komplimenty. Je jedno, zda se je to jen uznání, že mu to sluší, nebo ocenění dobře provedené práce. Je pro něj důležité slyšet, že je na něm něco dobrého a že se svému partnerovi líbí.

Druhým jazykem lásky je pozornost. Zde je důležité, aby si partneři na sebe pravidelně vyhrazovali čas jen pro sebe. Měli by si společně někam vyjít, navštívit restauraci, nadýchat se čerstvého vzduchu do lesa nebo klidně jen tak posedět doma na gauči. Důležité je, aby je při tom nic nerušilo, např. přítomnost někoho jiného nebo puštěná televize.

Pro jiné lidi je důležité být neustále obdarováván. Neznamená to automaticky, že jsou takoví lidé založení materialisticky. Nemusí se jednat o hodnotné dary, dobrý pocit přinese i obyčejná čokoláda nebo kopretina utržená před domem.

Čtvrtým jazykem jsou skutky lásky. Takto založeného člověka nejvíce potěšíte, když pro něj něco uděláte.

Posledním jazykem je fyzicky kontakt.
Na konci knihy autor čtenářům radí, jakým způsobem mohou rozlišit svůj primární jazyk lásky. Je velice důležité svůj jazyk rozpoznat a pochopit. Jedině tak jsme schopni partnerovi říci, co skutečně potřebujeme, abychom se cítili doopravdy milováni. Musíme si nejdříve uvědomit, co chceme, abychom to skutečně mohli dostávat. Když budeme znát svůj primární jazyk lásky, bude se nám také lépe určovat primární jazyk partnera.

Zavřela jsem knihu a přemýšlela. Co je pro mne nejdůležitější? Který z primárním jazyků lásky je ten můj? Okamžitě jsem vyřadila přijímání darů. Dary mi velkou radost neudělají. Nemám k nim dokonce ani neutrální či lhostejný postoj. Neumím je přijímat. Nevím, jak reagovat, neumím za ně pořádně poděkovat. Místo radosti cítím spíš starost, proč si druhý kvůli mně dělal škodu. Nejradši bych v takové chvíli řekla, že žádný dar nechci, kdyby to nebylo považováno za neslušné.

S ostatními jazyky to bylo složitější. Svého „vítěze“ jsem si uvědomila, když jsem si vzpomněla, jak hodně mi vadilo, když si se mnou bývalý přítel povídal a při tom se věnoval hře na tabletu. Je to jasné: ze všeho nejvíc potřebuji pozornost.

A jak je to u mého současného přítele? Pravděpodobně jde o slova ujištění. Kdykoliv ho nějak slovně ocením, vidím na něm radost. Když se mu takových slov delší dobu nedostává, je uzamčen a reaguje trochu podrážděně. Možná se to zdá být příliš jednoduché, ale k odhalení, jak se věci doopravdy mají, mi pomohla až četba knihy Pět jazyků lásky.

Určitě vám ji všem doporučuji. Vlastně ji považuji za povinnou četbu každého, komu záleží na lásce a harmonickém naplněném vztahu!