Co když to smrtí nekončí?

recenze

První telefonát z nebe (2014) / TheShmash
První telefonát z nebe

Už když vidíte knihu v rukou poprvé, je jasné, že máte v ruce něco neobyčejného. Obálka je prostá a jednoduchá, ale na můj vkus až příliš umělá. Přijde mi, že by se daleko víc hodilo něco jemnějšího, mystičtějšího, co by víc odpovídalo příběhu. Každopádně výjimečný je hlavně vnitřek knihy - nemyslím teď jen po obsahové stránce, ale po té grafické. Text je zarovnán doleva, ne do bloku, což vidím asi poprvé. Odstavcům chybí odrážky, takže všechny začínají ve stejné rovině. To je další věc, která mě upoutala. Obecně to při čtení neruší, ale je to skutečně zvláštní. Ne vyloženě rušivé, ale na první pohled je vidět, že je kniha jiná než většina ostatních.

Příběh sleduje více postav, z nichž se dá označit jako nejhlavnější Sully, bývalý voják, který si musel odsedět deset měsíců ve vězení. Jeho žena je mrtvá a on vychovává malého syna Julese. Když v Coldwateru začínají zvonit telefony a volající jsou mrtví, kteří volají svým milovaným, je k celé věci pořádně nedůvěřivý. Zvlášť proto, že jemu telefon ještě nezazvonil.

Autor v knize vypráví velice zajímavý příběh, o kterém čtenář dlouho neví, jestli dojde k rozumovému vysvětlení a někdo si se všemi lidmi jen zahrává, nebo se potvrdí, že telefonáty jsou skutečně z nějakého místa mimo naši Zemi i naše chápání. To je velké plus, protože tak na příběh láká i lidi, kteří nadpozemskou tématiku nemají příliš v lásce, a drží čtenáře až do poslední chvíle v pochybách, jestli se jedná skutečně o něco magického, nebo je to pouze něco jako detektivní příběh o odhalení podvodníka.

První telefonát z nebe je příběh o lásce, která poutá lidi k sobě, o naději, o víře, o doufání, že po smrti přijdeme na nějaké lepší místo. Je to jedno z těch děl s výjimečnou myšlenkou, které nutí čtenáře přemýšlet jak nad příběhem, tak nad tím, co by se asi dělo, kdyby byl příběh reálný. Příjemné je navíc i to, že přestože to téměř vypadá na knihu s náboženským podtextem, autor knihu nezaložil na náboženství jako takovém, ale spíš na obyčejné víře, kterou v sobě máme asi všichni. Takže čtenáře do ničeho nenutí, nepodsouvá mu náboženství, ale naopak ho vede k tomu, aby si udělal vlastní názor a zamyslel se.

Přestože se autor snažil postavy vykreslit, někdy jsem se do nich nedokázala příliš vžít a nikoho jsem si moc neoblíbila. Řekla bych, že mají všichni takový podobný základ, možná až na skeptika Sullyho. Také zde není nikdo vyloženě špatný, nějaký záporák, To mi ale nijak nevadilo, protože nikoho takové příběh vůbec nepotřeboval.

Autor píše velmi čtivě, lehce, ale zároveň dokáže popsat vše, co je potřeba. Kniha je to zkrátka opravdu zajímavá a pozoruhodná. Nezaručuji, že se bude líbit všem, ale řekla bych, že všichni, kteří mají vztah k tajemnu a nejasnostem, si přijdou na své. A stejně tak i ti, kteří mají rádi příběhy, kde čtenář dlouho neví, na čem je. Myslím, že První telefonát z nebe dokáže zaujmout už jen svou anotací a grafickou úpravou vnitřku knihy, i svou myšlenkou a poselstvím.