Co je to ten banyán?

recenze

Stín banyánu (2014) 3 z 5 / Babouš
Stín banyánu

Co je to ten banyán? Zajímalo mě, když jsem koukal na obálku knihy Stín banyánu.

Takže banyán je "tropický strom, který je ve své domovině posvátný. Starší rostliny tvoří vzdušné kořeny, které se později zavrtají pod zem a začnou fungovat jako další kmen. Z jedné rostliny může tak být během pár let plošně rostoucí strom s několika kmeny."

Ale Stín banyánu není pěstitelská příručka, jde o autobiografický román. Pětiletá příslušnice královského rodu v něm dětskýma očima pozoruje, jak se v její rodné Kambodži, magické zemi přírodních duchů a všudypřítomných božstev, k moci dostanou Rudí Khmerové.

Královská rodina je samozřejmě pro komunisty jako trn v oku, proto se hlavní hrdinka ocitne na útěku. Bezpečné zdi královského paláce a okrasných zahrad vystřídají špinavé ulice, loajální sluhy nebezpeční revolucionáři.

Námět a téma knihy je perfektní: obsahuje kontrast, exotické prostředí magické Kambodži i silný příběh. Ale provedení dle mého názoru selhává. Autorka zápletku zasypává hromadou přirovnání, odboček a vzpomínek. Někomu se to nepochybně může líbit, ale není to můj šálek čaje.

K pozitivním stránkám knihy patří neotřelé prostředí Asie. Až dokud jsem knihu neotevřel, žil jsem v domnění, že Kambodža je v Africe. A z knihy lze krásně vypozorovat, jak je tamější mytologie pestrá a bohatá na příběhy.

Takže abych to shrnul, Stín banyánu je objektivně řečeno dobrá knížka, ale nesedl mi způsob vyprávění a podání příběhu.