Co je nového, kotě?

recenze

Co je nového, kotě? (2013) 5 z 5 / Safienka
Co je nového, kotě?

Co je nového, kotě? je již několikátou knihou v řadě děl od Alexandry Potter, kterou jsem si měla možnost přečíst. Ještě se mi nestalo, abych byla z nějakého jejího díla zklamaná. Ano, byly takové, které měly maličko rozum neberoucí téma, ale i tyto jsem si s chutí přečetla a odpočinula jsem si u nich.
Tentokrát nás autorka seznamuje s Delilou, jejíž život vypadá jako jedna stereotypní a možná až nudná fraška. Žije spolu s přítelem a vipetem Tlusťochem v anglickém Bradfordu. Její byt, práce servírky a neustále se opakující situace ji nemohou dostat pryč. Znáte to, točíte se v jednom a tom samém kole a ne a ne se dostat ven. A v tento moment nastává v příběhu zlom, který je podtržen humornou scénkou. Delila potkává okouzlícího Charlese a její život udělá kotrmelec.
Spolu s ní sbíráme veškerou odvahu a odjíždíme do Londýna, do města, které pro ni chystá přeci tolik možností. Zbytečně se ovšem neprotloukáme dlouho. Stačí jedna kavárna, jeden holohlavý mladík, mdloby a vše je vyřešeno. Přestože by to mohlo být jednoduché a stručné, kniha by mohla mít jen pár stran, tak je tu opět krásný a úchvatný Charles, kvůli kterému se Delila ocitá v Londýně.
Ne vždy je všechno tak růžové, jak to vypadá. Myslím, snad mohu prozradit, že k „osudnému“ setkání opravdu dojde. Tolik štěstí najednou? To není ani možné! Dlouho si Delily ve stříbrných minišatičkách ani neužijeme a už si žije jako velká primadona. Ale aby to byl ten správný život, nachystá jí nemilé překvapení, díky kterému se musí Delila rozhodnout, jeslti chce být tou, která má vše a nebo tou, která je šťastná.
Dílo je psáno svižným stylem, který je proložen pohledy ostatních hrdinů. Dozvídáme se tak více informací, které jsou občas i překvapivé. Je Sam ten hodný a pravý? Je Vivien opravdu tak šílená nebo tak jen vypadá? Autorka to střídá a nedává tak prostor k úvahám.
Celý příběh je nevtíravě proložen písněmi od Toma Jonese. What´s new pussycat? Co je nového, kotě? Kniha s příběhem, v kterém se možná najde nejedna žena. Možná nebude mít takové štěstí, aby si sbalila všech svých pár švestek a odjela za dobrodružstvím do neznáma, přesto jí to možná alespoň nakopne k tomu, aby si stála za tím, co chce ona a ne za tím, co chce okolí. Život píše tak, jak si určíme. Je dobré si zvolit to, co nás učiní šťastnými.