Co člověk nepoví, jako by nebylo

recenze

Odpusť mi. Megan (2016) 3 z 5 / ilosek
Odpusť mi. Megan

Co člověk nevysloví nahlas jako by nebylo. Nebo tím se aspoň řídí patnáctiletá hlavní hrdinka, která bojuje sama se sebou a se svými vzpomínkami, které ji donutili stát se němou. A rozhodně to není žádný med, spíš právě na opak. Setkává se se šikanou i nepochopením okolí a rodiny.

Patnáctiletá Megan po smrti své nejlepší kamarádky oněmí. Všichni si myslí, že za to může způsobený šok, ale pravda je úplně jinde. Megan nemůže mluvit, protože kdyby promluvila, všichni by se dozvěděli děsivou pravdu, kterou se za všechno na světe snaží udržet v sobě. Vše se ale mění s příchodem Jasmine, která je pro Megan spásou a dodává ji odvahu. Dokáže se ale vzchopit natolik, aby všem řekla to, co v sobě tak dlouho ukrývá?

Už na první pohled bije kniha do očí svoji originální a celkem výstřední obálkou, která ke knize skvěle pasuje a vystihuje charakter hlavní hrdinky. A stejně jako obálka je i samotný příběh originální a i trochu výstřední. Rozhodně neobvyklý, protože jak často se setkáváme s němou postavou?

I přesto že hlavní hrdinka nemluví, nejsme ochuzeni o její myšlenky a pocity, které ji neustále lítají hlavou. Právě na ty je knize hodně zaměřená a překvapivě i propracovaná. Autorka si dala záležet, aby přesně přenesla pocity na dané situace a přiměřeně jejímu věku.

Stránky čtenáři ubíhají před očima ani neví jak. Společně se zajímavým nápadem zde spolupracují prvky napínavosti, zamilovanosti a problémy obyčejného života. Dohromady tvoří skvělou kombinaci a než se nadějete, jste na konci knihy.

I přesto má však kniha pár háčků, které nesmím opomenout zmínit. Tím hlavním je strašně urychlený konec, který se vešel na pár stránek, i když jsme na něj čekali celou knihu. Navíc byl dosti předvídatelný. Opravdu bych v tomto případě uvítala, kdyby se autorka víc rozepsala. Měla jsem ze závěru pocit, jako by se snažila knihu co nejrychleji dopsat a odložit. Další takovým mínusem je popis nepodstatných událostí. Opravdu zbytečných, bez kterých bychom se určitě obešli.

Ale v součtu se jedná o příjemné čtení, které určitě neurazí, ale udělá radost kdejakému čtenáři. A autorka používá i prvky, které můžou kde koho mile překvapit.