Cizinec

recenze

Cizinec (2018) / evasamankova
Cizinec
Ona a On. Už téměř rok spolu bydlí, mají hezký vztah, milují se. Je tu ale jeden problém! Ona si na něj vůbec nevzpomíná. On zase ve vlastním domě nenachází nic ze svých věcí. Kdo z nich zešílel?

Příběh partnerské dvojice, která jednoho večera stojí tváří v tvář ve svém domě a naprosto nechápe, co se s ní děje, vypráví psychologický thriller Cizinec, který společnými silami napsali rakouská spisovatelka Ursula Poznanski a německý autor Arno Strobel.

Když se jednoho večera vrací Erik po dlouhém dni z práce domů, nevychází z údivu. Jeho snoubenka Joanna ho vůbec nepoznává, naopak v něm vidí cizince, který jí přišel ublížit. V domě není jediná jeho věc. Všechno oblečení, boty, osobní věci jsou pryč. I kakadu z venkovní voliéry zmizel…

Když si Joanna plánuje strávit příjemný večer u televize, zažívá šok. Do domu přichází muž, kterého nepoznává a tvrdí, že je jejím snoubencem. Vyděšená Joanna si ale nepamatuje na nic, v čemž by tento muž figuroval… Pro ni je to naprostý cizinec…

Podivným věcem neodzvonilo. Všechno se zamotává čím dál více, a ačkoliv Erik a Joanna netuší, o co tu jde a kdo tahá za nitky, jedno vědí s určitostí - ocitli se ve smrtelném nebezpečí. A jediná záchrana spočívá v tom, že si oni dva budou vzájemně důvěřovat…

Autoři už od první stránky rozehrávají napínavý příběh, jemuž dominuje stísněná a tajemná atmosféra. Děj se přelévá v krátkých kapitolách, které si na střídačku coby vypravěči osvojují oba hlavní hrdinové. V první polovině knihy to významně napomáhá právě k budování té správné nálady plné otazníků a hádanek, protože tak máme možnost sledovat každou ze situací z obou úhlů pohledu.

Psychologické drama postupem kapitol nabírá na tempu a akci, až se v těch závěrečných změní na téměř špionážní thriller. Což je menším oříškem tohoto jinak napínavého a dobře gradovaného příběhu, protože zmíněný žánrový posun je velký a ne každému čtenáři bude přirozeně po chuti.

Oba spisovatelé odvedli výtečnou práci se svými postavami. Schopnost vcítit se do nich i v těch nejvypjatějších momentech nahrává ryze kladnému dojmu z profilace hlavních hrdinů. Díky tomu se čtenářům mnohokrát postaví na těle chloupky do pozoru.

Cizinec je napínavý thriller s mnoha vypjatými momenty, u kterého se čtenář v žádném případě nudit nebude!

Komentáře (0)

kniha Cizinec recenze