Cigaretka na dva tahy

recenze

Cigaretka na dva tahy (2018) / evasamankova
Cigaretka na dva tahy
Ztracený řidič dodávky, čtyřicet kilo ukradeného bílého prášku a parta policejních detektivů v nejlepší kondici. To je nejnovější do češtiny převedená „dánovka“…

Dominik Dán je se svými už šestadvaceti napsanými detektivními romány ikonou nejen na rodném Slovensku, ale velikou oblibu si získal i v Čechách. Bývalý policejní vyšetřovatel se celý život zabýval vyšetřováním zločinu, pronikl do nepsaných zákonů podsvětí, navázal kontakty s vrahy, lupiči, únosci i další „lepší“ společností. Mnoho prožitých zkušeností přetavil do svých příběhů skrze zápletky a mrazivě autentickou atmosféru.

Nejnovější do češtiny přeloženou „dánovkou“ je Cigaretka na dva tahy, v níž se ocitáme (stejně jako v ostatních knihách) v Našem Městě. Píše se rok 1995 a parta detektivů z oddělení vražd prožívá tzv. „okurkovou sezónu“. Netrvá to ovšem dlouho. Na stole jim přistává případ ztraceného řidiče dodávky jedné tabákové firmy. Ten jako každé ráno vyjel se zbožím na pravidelnou cestu k zákazníkům. Bohužel už k nim ale nedojel…

Vychází najevo, že řidič u sebe měl na nákup cigaret hotovost ve výši dvou milionů. Kam se poděl? Když je v sousedním okrese v lese nalezena ohořelá dodávka i s řidičem, vypadá to, že by otázka mohla být zodpovězena. Hned vzápětí ale přicházejí jiné. Kdo dodávku zapálil a proč? Zemřel mladík ještě před vypuknutím požáru?

Ovšem dřív, než se chlapci z oddělení vražd dají naplno do práce, jsou dva z nich - Krauz a Chosé - pověřeni z vyšších míst k prošetření ztráty čtyřiceti kilo zabaveného heroinu z policejního skladu. A pod oběma mladými detektivy se začíná rozevírat propast…

Dominik Dán zaujme čtenáře hned od první stránky. Obě dějové linky kolem sebe v příjemném tempu kloužou, nabízejí napětí a několik otazníků. Jako vždy se nad vším vine silně autentická atmosféra, která nedovolí nad příběhem (či autorem) jakkoli zapochybovat.

Nechybí ani Danův pověstný kousavý humor. Tlačenka a jelítka ke svačině, nějaký ten alkohol na spláchnutí, přátelské každodenní handrkování mezi kolegy (báječná je „resuscitace“ otravné mouchy), jehož hlavním námětem je tentokrát věcička tvaru a váhy cihly… Éra mobilních telefonů právě začíná! Dominik Dán je přesvědčivý jak v kriminalistické rovině, tak i v té úsměvné. Kdyby nepsal tak dobré detektivní příběhy, mohl by bez zaváhání vydávat ty s lidovým humorem.

Cigaretka na dva tahy bere čtenáře na exkurzi do let nedávno minulých, kdy jako houba po dešti bují podsvětí, zrádců ve vlastních řadách znovu přibývá, jelikož každý by si rád ulovil tu svoji rybičku… Dominik Dán s naprostým přehledem znovu potvrzuje své vypravěčské kvality!

Komentáře (0)

kniha Cigaretka na dva tahy recenze