Chraň nás od zlého

recenze

Chraň nás od zlého (2014) 5 z 5 / Morsie
Chraň nás od zlého

Inu, nevím, jak dalece je to dle mých přečtených knih poznat, ale vězte, že jsem vskutku velikou fanynkou všech těch věcí, co se ukrývají za docela nevinným slovem Nadpřirozeno. Tak, tak, ráda se bojím, ale ještě víc než to, mě prostě tyhle věci fascinují.

Říkejte mi třeba paranoidní blázen, ale bez mrknutí oka vám řeknu, že duchové, démoni a jiné potvory doopravdy existují. A jakožto správná fanynka nadpřirozena už nějaký ten pátek slintám nad seriálem Supernatural. Ovšem, ten k mé smůle, před nějakou dobou skončil, a tak mi nezbylo nic jiného, než si najít nějakou plnohodnotnou náhradu.

Dlouho jsem hledala mezi seriály, ale žádný dobrý jsem nenašla – ok, Teen wolf se mi začíná líbit, ale takové Vampire diaries, ne díky – a tak jsem se opět vrátila do náruče mojí milované literatury. Protože přiznejme si, sebe lepší seriál vám knížku nenahradí – promiň, Deane.

Nicméně tedy, začala jsem intenzivně pátrat po nějakých nadpřirozeně se jevících knihách. Jistě, mohla jsem si vzít do parády Kinga, ale já chtěla něco víc opravdového, něco, kde bych si řekla: Sakra, měla bych si začít sypat sůl kolem postele. A pak jsem ji uviděla, knížku nazvanou podle jednoho verše z Otčenáše.

Chraň nás od zlého se na mě v knihkupectví tak nevinně usmívala. Zas tak nevinně ne, viděli jste snad tu obálku. Každopádně, od prvního okamžiku jsem věděla, že do téhle knížky půjdu. Na nic jsem nečekala a už se jen těšila, jak se večer u lampičky začtu.

Příběh vypráví newyorský policista Ralph Sarchie, který pracuje ve 46. okrsku v Bronxu. Jeden by řekl, že tohle je už dost o hubu práce, ale to ne. Náš milý Ralph jaksi tíhne ještě k něčemu daleko nebezpečnějšímu, k něčemu, co je dost daleko nad rámcem chápání obyčejných smrtelníků. Protože jak říká, je tady zlo a pak ZLO. A proti tomu ZLU se nedá bojovat jen pistolí a odznakem.

A tak se přidává ke skupině exorcistů, učí se vymítat démony a zlé duchy z domů i lidí. Jeho zbraněmi jsou kříže, svaté medailonky, relikvie, svěcená voda, nebo třeba požehnaná sůl – ano sůl, slyšíte dobře vy Supernaturalisti! Všechno bedlivě studuje a bez nároku na honorář pomáhá lidem, kteří to potřebují.

Postupně vypráví o případech, na kterých pracoval a řeknu vám, žádná sranda to není. Nejhorší pak snad je, když jdou temné síly po jeho rodině. To jsem se vážně ohlížela, jestli na stěně neuvidím podezřelé stíny. A pak, když jsem se dočetla k případu o Sucubech a Incubech, protáčely se mi panenky. Protože znásilnění je hrůza sama o sobě, o to pak horší, když je to démonem, který se živí z vašeho strachu.

Celé knize pak nasazuje korunu fakt, že jde o případy podle skutečnosti. Fajn, bez soli ani ránu!

Když se to tak vezme, Chraň nás od zlého není jen knížka, která vám přichystá pár bezesných nocí, ale taky manuál pro exorcisty amatéry. Hm, to asi ne, Ralph by nám dal, s tímhle se prý nezahrává.

Tak či onak, tahle knížka mě jen utvrdila v mém přesvědčení a víře v nadpřirozené síly. Nakonec je dobře, že jsou na konci v dodatcích modlitby, které se v případě nouze dají použít. Začnu se je učit.

No, a teď už mi jen stačí, vyrazit ještě do kina. Protože podle traileru to vypadá jako pecka.