Chlapec ve stínu

recenze

Chlapec ve stínu (2015) / Ivet65
Chlapec ve stínu

Jako holka jsem četla neustále detektivky a mezi mé nejoblíbenější patřily ty od Maj Sjöwallové a Pera Wahlöö. Neměla jsem však odvahu pustit se do nové vlny úspěšných švédských detektivek, až se mi do rukou dostala tato kniha.

Napřed jsem váhala, ale byl to jen okamžik. Byla jsem překvapena ryzostí rukopisu, ale líbilo se mi i to, že autor hlavně ví, o čem píše. Nevyhýbá se složitějším tématům a dopodrobna je popisuje. Možná někdy až moc. Dozvěděla jsem se informace ze zákulisí švédského průmyslu, zpravodajských službách i o pokusech, které se v minulosti dělaly na talentovaných mladých mužích s agresivní povahou a znaky psychopatie.
Příběh začíná v minulosti, v roce 1970, kdy otci ve Stockholmském metru unesou staršího syna. Žena mu nabídne pomoc a než se otočí, jeho syn je pryč. Zůstane mu jen batole na kočárku a i když únos vyšetřuje policie, chlapce nenajdou. Po pár letech otec s matkou spáchají sebevraždu a jejich mladšího syna vychovává strýc. Jejich rodina je velmi zámožná a nabízí se hned několik motivů k únosu.
Děj se přenáší do současnosti, kdy se setkáváme s hlavním hrdinou knihy. Danny Katz je osamělý muž, překladatel, pracující pro zpravodajské služby, ale také příležitostný narkoman. Jako mladý žil často na hraně, živil se krádežemi a potuloval se po ulicích. Jeho velkou láskou byla Eva, která i když v mládí řádila s ním, vystudovala práva a pracovala nejprve jako státní zástupkyně a pak na úřadu pro hospodářskou kriminalitu. V době, kdy spolu chodili, brali drogy a jednou, kdy se předávkovali, našli Evu surově zmlácenou a pokousanou na krku. Tehdy byl z tohoto činu obviněn Katz a byl mu uložen trest. Nejhorší na tom všem bylo, že si ani on ani Eva nepamatovali, že by k nějakému konfliktu mezi nimi došlo. Jejich osudy se nyní opět spojí a ne jednou jim půjde o život.

Katz se v době studií seznamuje s mladším bratrem tehdy uneseného chlapce, Joelem Klingbergem a poté spolu pracují také v armádě. Když dojde i ke zmizení Joela, jeho manželka Angela požádá Katze, aby jí manžela našel. Ač se poslední dobou nevídali, jednou prý Joel pronesl, že jediný, komu kdy věřil, byl Danny Katz. Zanedlouho je však Angela nalezena zavražděná a na krku má ty stejné kousance, jako tehdy Eva. Každému je jasné, že pachatelem je Katz, protože byl už v minulosti za stejný čin odsouzen a nyní to byl právě on, kdo se s Angelou několikrát setkal. Z Katze se rázem stává hledaný zločinec a není policista ve Stockholmu, který by neměl jeho popis...

Jak celý příběh dopadne? Možná budete překvapeni, jako já. Kombinovala jsem a přemýšlela, ale nakonec to bylo naprosto jednoduché. Knihu mohu jen doporučit a určitě si nenechám ujít i jiné příběhy tohoto autora.