Chaloupky

recenze

Chaloupky (2020) / lada.ladislav
Chaloupky
V roce 2020 vydal Štěpán Javůrek vlastním nákladem knihu Chaloupky. A nyní vyšlo její druhé (upravené) vydání v nakladatelství MOBA. Tuto knihu si jistě zamilují všichni příznivci historických románů. Já si vždy rád přečtu vyprávění, prostřednictvím kterého mohu nahlédnout do našich dějin a dozvědět se zase pár nových informací.

Příběh se odehrává v pohraniční oblasti Krušných hor, převážně v již zaniklých obcích Chaloupky a Jelení. Autor vás zavede do první poloviny 20. století - popisuje osudy lidí v této nelehké době. Hlavními hrdiny jsou dva kamarádi: František a Florián, kteří se dostávají do obce, v níž žijí jen dvě české rodiny (ostatní obyvatelstvo je německé). Jak se vypořádají s agresivním nacionalismem? I rozumní lidé se nechávají ovlivnit tehdejší ideou a tak Češi v nově vzniklých Sudetech nejsou v bezpečí...

Bavil mě autorův styl psaní. Ačkoli se ve svém příběhu věnuje delšímu časovému úseku a do vyprávění zapojuje dost postav, vše je stručně popsané, bez zbytečných odboček. Místy je děj možná trochu strohý a i mě by ohledně některých postav zajímaly další podrobnosti, ale dokážu si vytvořit ucelený obraz o všem, čemu se autor věnoval. Zkrátka já jsem se v ději neztrácel. Štěpán Javůrek je mladý a jde o jeho prvotinu, takže si myslím, že pár nešvarů mu můžeme odpustit. A uvidíme, zda stylisticky budou jeho další příběhy lépe zpracované. Budeme se o tom moci přesvědčit už brzy, protože další jeho kniha Nebe nad Perninkem by měla vyjít ještě letos.

Pokud vás zaujala díla Karin Lednické a Aleny Mornštajnové, rozhodně vyzkoušejte i tento příběh. Ačkoli Štěpán Javůrek zatím není mezi čtenáři tak známý jako jmenované autorky, má s nimi hodně společného. I on (stejně jako např. paní Lednická) zvolil pro svůj román téma, kterému se zatím mnoho autorů nevěnovalo. Celý svůj život žije pod Krušnými horami a v knize Chaloupky využil všechny své znalosti místní krajiny a jejích obyvatel. O válečném období a česko-německých vztazích už toho bylo napsáno mnoho, přesto je tento příběh jiný. Právě tím, kde se odehrává. A také tím, jaké hlavní hrdiny autor zvolil. Já jsem spokojený a rád knihu doporučím i ostatním čtenářům.

Komentáře (0)

kniha Chaloupky recenze