České mysteriózní "puclíky"

recenze

Agentura Puzzle (2004) / ladyAgathaCh
České mysteriózní "puclíky"

Paradox Agentury Puzzle se skrývá v samotném názvu knihy. Zatímco autor striktně trvá na správné drsné anglické výslovnosti pazl, ve skutečnosti vytvořil vlídné české „puclíky“. Knížka není špatná, ale do temné propracované elegance svých zahraničních sestřiček má ještě daleko. Mezi českými detektivkami ale vyniká, nakonec těch povedených s mysteriózním nádechem není u nás mnoho.
Čtenáři, který viděl stejnojmennou televizní minisérii, neunikne, že knížka je vlastně scénář, jen ho autor obalil trochou „masa“. Díky tomu má děj spád a dobře se čte, ale v některých pasážích přeci jen chybí k většímu prožitku čtenáře hutnější text.
Bývalý policajt Petr Knapp pracuje v detektivní Agentuře Puzzle spolu se svým bratrem Pavlem a jeho dívkou právničkou Hankou. Petr je vášnivý hledač pokladů. Své zálibě se věnuje intenzivněji než sledování nevěrných paniček, což jinak tvoří hlavní náplň jeho práce. Prvek tajemna v příběhu reprezentuje detektivně zpracovaná pověst o mrtvém esesákovi Hansi Hagenovi, který údajně straší v jedné ze štol v Malé Americe. Kdo zazvoní na kolejnici ve skále, pro toho si prý do roka a do dne přízrak přijde. Na trampské a horolezecké výpravě mají k pověsti všichni úctu – až na Petra, který ješitně zazvoní. A do roka zemře…jeho dívka Jana. 
 Petr se snaží najít Janina vraha, zároveň pátrá po pokladu ukrytém nacisty na zámku v Kunberku a po osudu svého kamaráda, který právě v Kunberku zemřel při podivné autonehodě. Jeho kolegové hledají pohřešovanou dívku. A všechno se stále tvrdošíjně vrací k Hagenově štole. Ačkoliv se tomu Petr brání, musí se do skal vrátit a odhalit její tajemství.
 Autor Agentury Puzzle Viktorín Šulc je zkušený spisovatel krimi a detektivek. Na svém kontě má i řadu oceňovaných knížek literatury faktu o zločinech a zločincích. Řemeslo ovládá, takže na české poměry je Agentura Puzzle nadprůměrná mysteriózní detektivka. Do posledních stránek udrží čtenáře v napětí, jen rozuzlení je trochu překombinované a těch náhod, které spojí všechny případy do jednoho, je přeci jen už příliš. I tak to na čtyři hvězdy vydá. 

Komentáře (0)

kniha Agentura Puzzle recenze