Červený adresář

recenze

Červený adresář (2018) / evasamankova
Červený adresář
Červený adresář. Léty ohmataný a ošoupaný, skrývající desítky jmen. Tak, jako za každým z těch jmen stojí tvář a vlastní příběh, tak i za tímto červeným adresářem je schovaný celoživotní osud jeho majitelky…

Červený adresář je románovou prvotinou švédské novinářky a editorky Sofie Lundbergové, který ihned po vydání zaznamenal velký ohlas a následně byl prodán do více jak třiceti zemí světa. Nedávno vyšel román i v českém překladu.

Červený adresář vypráví velmi osobitým způsobem příběh 96leté Doris, která v deseti letech dostala k narozeninám od svého tatínka červený adresář. Bylo to krátce předtím, než zemřel. Doris tento notes celý život opatrovala jako oko v hlavě, a postupně do něj zapisovala jména všech lidí, kteří prošli jejím životem.

Na sklonku života žije Doris sama v bytě v centru Stockholmu. Společnost jí dělá pouze pečovatelka, přicházející každý den pomoci s tím nejnutnějším, a jedenkrát za týden na dálku přes internet milovaná praneteř Jenny, žijící v San Francisku. Zbylý čas tráví Doris se svým adresářem, a protože ví, že se brzy nachýlí „její čas“, začne své vzpomínky pro Jenny sepisovat. Za každým písmenem v adresáři se skrývá jedno konkrétní jméno. Jméno osoby, která v průběhu let vstoupila Doris do života a zanechala v něm nesmazatelnou stopu.

Autorka před čtenářem, kapitolu po kapitole, odhaluje celoživotní příběh hlavní hrdinky, kterou okolnosti v průběhu let zavedly ze Švédska do Paříze či New Yorku. Doris prožila hluboká zklamání, smutné chvíle, nacházela přátele i nepřátele, protloukala se, jak se dalo. Potkala i ztratila lásku. Někteří jí krutě ublížili, jiní byli jejími zachránci v nouzi i celoživotními přáteli.

Děj Červeného adresáře se odvíjí ve dvou časových liniích. Současnost, líčenou skrze vypravěče, kdy Doris utrpí zranění a skončí po operaci kyčle v nemocnici, pravidelně střídá minulost, kterou chronologicky vypráví sama hrdinka.

Sofia Lundbergová hovoří velice jemným a nevtíravým stylem. Vládne podmanivou stručností - v jedné větě dokáže zachytit a vyjádřit, k čemu jiným nestačí celá stránka. Když vezmeme v potaz, že autorce byla předobrazem hlavní hrdinky její prateta a červený adresář je skutečný, najdeme možná kousek vysvětlení jejího tak působivého pojetí, bezvýhradné přesvědčivosti a procítěnosti, i samotné hloubky vyznění.

Červený adresář je smutný, a přece zvláštně hřejivý román o životě, smrti, vzpomínkách a opravdové Lásce, která přichází jen jednou za život. Krásná a zdařilá prvotina!

Komentáře (1)

kniha Červený adresář recenze

Tauriela
15.12.2019

Působivý příběh, založený na skutečné osobě. Kniha donutí člověka zamyslet se nad mnohými věcmi.
Knihu doporučuji už kvůli dojemnému konci.